Kreslíř tykadel Smetana vypovídal na policii, pak byl rovnou zadržen

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku Roman Smetana, který dostal nepodmíněný trest za pomalování předvolebních plakátů a následné vyhýbání se spravedlnosti, už dnes znovu skončí za mřížemi. Dokončí tak trest, který přerušila stížnost bývalého ministra spravedlnosti. Smetana přišel na policii podat vysvětlení, kriminalisté ho ale rovnou zadrželi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Smetana přichází mezi novináři na policejní služebnu v centru Prahy podat vysvětlení | Zdroj: ČTK

Na policii do pražské Bartolomějské ulice dorazil Roman Smetana krátce před jedenáctou hodinou v doprovodu dokumentaristů. Na místě ho uvítal hlouček novinářů a také několik desítek jeho příznivců, kteří prý oceňují jeho odvahu.

„Máte naši podporu,“ volali na něj a tleskali. Byli mezi nimi i tři politici, Táňa Fischerová, Ondřej Liška a Jiří Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zatkla kreslíře tykadel Romana Smetanu. Na místě byl reportér Radiožurnálu Martin Drtina. O komentář případu jsme v Ozvěnách dne požádali advokáta Karla Čermáka.

Policie Smetanu vyslechla kvůli podání vysvětlení v souvislosti s podezřením z maření výkonu úředního rozhodnutí. Toho se měl dopustit tím, že odmítl dobrovolně nastoupit do výkonu trestu.

Sám Smetana přitom už ve stejné věci prý jednou vypovídal: „To vysvětlení už jsem podal v pátek v Rožnově a ty otázky byly zaslány právě z Prahy. Takže vlastně nevím, proč sem jdu.“

Řekl, že je připravený na to, že ho policie dnes už nemusí pustit na svobodu. Vzal si prý proto sebou i kartáček na zuby a všechny potřeby na nástup do vězení. „Mám naprosto všechno a vcelku už bych byl rád, kdyby to bylo už ukončeno. Protože všechno, co jsem chtěl udělat, už jsem udělal,“ řekl Radiožurnálu.

Ačkoli do poslední chvíle nebylo jasné, jestli existuje na Smetanu zatykač, policie ho dnes na svobodu nepustí.

„Na místě byl omezen na osobní svobodě. A to z toho důvodu, že včera okresní soud v Olomouci vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody tohoto muže,“ potvrdila policejní mluvčí Eva Kropáčová. Kolem poledne byl Roman Smetana převezen eskortou do pankrácké věznice.

„Vyrobili jsme si zase disidenta. A to úplně zbytečně,“ komentoval celou kauzu v Ozvěnách dne Karel Čermák, renomovaný advokát a bývalý ministr spravedlnosti.

Podle něj by Smetana ve vězení skončit neměl. „Je to bezvýznamná událost. Dřív se přimalovávaly kdekomu oslí uši, dneska se přimalovávají tykadla. Nemá to co dělat s ochranou majetku ani se svobodou projevu,“ vysvětlil.

„Jde tady o urážku majestátu. Ale upřímně, co je to ale za majestát, pár obličejů na volebních plakátech. To si nezaslouží vůbec ty náklady s tím spojené, mělo to skončit v koši. Státní moc se zesměšňuje,“ dodal.

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme