Křesťané si připomínají svatého Štěpána, prvního mučedníka

Na druhý svátek vánoční si připomínáme i osobnost svatého Štěpána. Byl to jeden z prvních mučedníků, který hovořil o Ježíšově vzkříšení, a za to si vysloužil smrt ukamenováním. Zemřel přibližně mezi léty 35 a 37 našeho letopočtu v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřice - katedrála sv. Štěpána | Foto: Miroslav Zimmer

V českých zemích je dnešní datum spojováno především se štěpánskou koledou a veselicí. Koledníci chodívali od domu k domu a dostávali většinou vánočku a ovoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svatého Štěpána i svatoštěpánský svátek připomněla v Ranním Radiožurnálu redaktorka Naděžda Hávová

Jak říká duchovní Romuald Štěpán Rob, pro křesťany Štěpán představuje neohroženého bojovníka:

„Ten druhý sváteční den chce říct, že narození Ježíše Krista není zas až úplně taková idylka, ale že Bůh se stal člověkem pro to, aby utopil zlo v hojnosti dobra. A to není žádná legrace. A lidé jsou voláni na to také nějak odpovědět. A Štěpán tou věrností mučednickou na to vlastně odpověděl,“ vysvětluje duchovní.

Letos se svatoštěpánský svátek kryje se svátkem svaté rodiny. Právě první neděle po hodu Božím vánočním je v římskokatolické církvi zasvěcena svaté rodině. Manželské páry mají tuto neděli při bohoslužbách příležitost, aby si připomněly sliby, které si daly při sňatku.

V lidovém pojetí dnes vrcholí vánoční svátky. Jedno staré pořekadlo také tvrdilo: Na Štěpána není pána. Na tento ten totiž kdysi začínal rok a měnila se také služba vesnické chasy.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme