Křesťané si připomněli Kristovo vzkříšení

Katolíci začali svůj největší svátek v roce slavit už v noci na neděli, ale k hlavním bohoslužbám se - stejně jako protestanti a pravoslavní - sešli až dopoledne. Neděle je centrální slavností církevního roku. Pro většinu obyvatel u nás ale Velikonoce zůstávají rodinnými svátky jara spojenými s různými tradicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle biskupa Slezské církve evangelické a předsedy Ekumenické rady církví Vladislava Volného jsou Velikonoce o smyslu života. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, přinášejí zvěst o tom, že zlo a smrt nemají v lidském životě ani v dějinách poslední slovo. Poslední slovo má dobro, láska, Kristus.

Papež Jan Pavel II. požehnal Městu a světu. V tradičním svátečním poselství Urbi et Orbi ze Svatopetrského náměstí v Římě vyjádřil naději, že se svět může změnit k lepšímu, a že je možné dosáhnout míru ve Svaté zemi či na Balkáně. Poté papež požehnal lidem v 60 jazycích - byla mezi nimi i čeština.

Ještě předtím Jan Pavel II. sloužil slavnostní mši, kterou v Římě vyvrcholily oslavy letošních velikonočních svátků katolické církve. Na náměstí Svatého Petra se jí zúčastnilo asi sto tisíc věřících. Jak dodává tamní spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu Vědunka Lunardi, papež připomněl, že Velikonoce dnes slaví věřící východních i západních křesťanských církví. Vyjádřil přitom naději, že nastane další pokrok na cestě ke sbližování křesťanů.

Pravoslavné Velikonoce dnes slaví v Rusku. Už v noci na neděli se slavnostních bohoslužeb ve 211 moskevských chrámech účastnilo na 120 tisíc lidí. Jak telefonoval zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Petr Voldán, Moskvané si také nechali tradičně posvětit své velikonoční pokrmy.

Velikonoční svátky jsou letos v Izraeli obdobím svátků pro všechny. Židovští věřící v uplynulém týdnu slavili Pesah, římskokatolické a ortodoxní církvi připadl na toto období čas modliteb. Sváteční atmosféru ale stále narušuje konflikt mezi Izraelci a Palestinci. Ke smíru a ukončení konfliktu dnes v Jeruzalémě vyzval palestinský patriarcha římskokatolické církve Mechel Sabbáh. Hovořil také o nutnosti vzájemného dialogu bez ohledu na rozdílnou víru. Podrobnosti přináší blízkovýchodní spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Michal Kotyk.

Vědunka Lunardi, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme