Křesťané si připomněli Kristovo vzkříšení

Katolíci začali svůj největší svátek v roce slavit už v noci na neděli, ale k hlavním bohoslužbám se - stejně jako protestanti a pravoslavní - sešli až dopoledne. Neděle je centrální slavností církevního roku. Pro většinu obyvatel u nás ale Velikonoce zůstávají rodinnými svátky jara spojenými s různými tradicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle biskupa Slezské církve evangelické a předsedy Ekumenické rady církví Vladislava Volného jsou Velikonoce o smyslu života. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, přinášejí zvěst o tom, že zlo a smrt nemají v lidském životě ani v dějinách poslední slovo. Poslední slovo má dobro, láska, Kristus.

Papež Jan Pavel II. požehnal Městu a světu. V tradičním svátečním poselství Urbi et Orbi ze Svatopetrského náměstí v Římě vyjádřil naději, že se svět může změnit k lepšímu, a že je možné dosáhnout míru ve Svaté zemi či na Balkáně. Poté papež požehnal lidem v 60 jazycích - byla mezi nimi i čeština.

Ještě předtím Jan Pavel II. sloužil slavnostní mši, kterou v Římě vyvrcholily oslavy letošních velikonočních svátků katolické církve. Na náměstí Svatého Petra se jí zúčastnilo asi sto tisíc věřících. Jak dodává tamní spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu Vědunka Lunardi, papež připomněl, že Velikonoce dnes slaví věřící východních i západních křesťanských církví. Vyjádřil přitom naději, že nastane další pokrok na cestě ke sbližování křesťanů.

Pravoslavné Velikonoce dnes slaví v Rusku. Už v noci na neděli se slavnostních bohoslužeb ve 211 moskevských chrámech účastnilo na 120 tisíc lidí. Jak telefonoval zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Petr Voldán, Moskvané si také nechali tradičně posvětit své velikonoční pokrmy.

Velikonoční svátky jsou letos v Izraeli obdobím svátků pro všechny. Židovští věřící v uplynulém týdnu slavili Pesah, římskokatolické a ortodoxní církvi připadl na toto období čas modliteb. Sváteční atmosféru ale stále narušuje konflikt mezi Izraelci a Palestinci. Ke smíru a ukončení konfliktu dnes v Jeruzalémě vyzval palestinský patriarcha římskokatolické církve Mechel Sabbáh. Hovořil také o nutnosti vzájemného dialogu bez ohledu na rozdílnou víru. Podrobnosti přináší blízkovýchodní spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Michal Kotyk.

Vědunka Lunardi, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme