Křesťanští aktivisté zveřejnili dopis, ve kterém žádají papeže, aby neprodloužil mandát Dominiku Dukovi

Křesťanským aktivistům vadí příklon pražského arcibiskupa Dominika Duky k nacionalismu a krajní pravici. Víc než o církev se podle nich zabývá mocí. Uvedli to v dopise papeži Františkovi, ve kterém ho vyzývají, aby Dukovi neprodlužoval mandát. Dopis ve středu zveřejnili na happeningu před Arcibiskupským palácem, kde se jich sešlo více než deset. K paláci dorazilo i několik podporovatelů arcibiskupa.

Dokumenty Praha (Aktualizováno: 12:34 14. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Arcibiskupským palácem v Praze se 14. února konal happening křesťanských aktivistů a aktivistek k dopisu papeži Františkovi. | Zdroj: ČTK

„Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi,“ uvedli v dopisu papeži.

Dukovi vyčítají také to, že „rád používá okázalé insignie moci“. Měl by se podle nich spíš snažit navrátit církvi původní význam.

Před Arcibiskupským palácem v Praze se 14. února konal happening křesťanských aktivistů a aktivistek k dopisu papeži Františkovi. V něm kritizovali Duku. | Zdroj: ČTK

Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali Popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí. Akci pořádala skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky. Dopis má nyní přes stovku signatářů.

Stanovislo kardinála Duky tlumočil Radiožurnálu mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman:

„S panem kardinálem jsem mluvil a on k tomu happeningu poznamenal pouze něco v tom smyslu, že karneval byl včera a dnes na Popeleční středu bychom si spíše měli sypat popel na hlavu svou než na hlavy svých bližních.“

'Vystupovat jako mediátor'

Dopis už dříve odsoudil český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Kardinál je mým kardinálem a člověk, kterého si obrovsky vážím za jeho postoje v době komunismu a práci pro církev v době dnešní,“ uvedl tento týden na twitteru. Na Dukovu podporu vytvořil na internetu petici, pod kterou se během středy podepsalo více než sto lidí.

„Kardinál není zastáncem politicky extrémních ani jinak vyhrocených názorů, snaží se na veřejnosti vystupovat jako mediátor,“ píše se v textu otevřeného dopisu papeži na podporu Duky. Podpis pod petici připojila třeba poslankyně Zuzana Majerová (ODS), rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula a několik duchovních.

Podporu Dukovi vyjádřil například i poslanec ODS Jan Skopeček, pro kterého je Duka mravní a názorovou autoritou. „V době každodenní relativizace tradičních hodnot je jeden z mála, kdo je dokáže bránit. Je tak lidsky nízké a trapné na něj 'žalovat' dopisem ve Vatikánu. Ustál udávání za komunismu, věřím, že ustojí i tento dopis,“ uvedl na twitteru.

Podle Klausova institutu kampaň proti Dukovi navazuje na nejhorší udavačskou tradici českých dějin. Duka se o církev zasloužil víc než jiní, uvedl ve středu.

Podporovatelé i odpůrci u paláce

Asi sedm podporovatelů Duky ve středu dorazilo na happening jeho odpůrců. V hloučku postávali u Arcibiskupského paláce, na který zavěsili transparenty. „Stojíme za naším arcibiskupem“ stálo na jednom z nich.

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát. Aktivisté v dopise papeže žádají o „personální výměnu a uspíšení jmenování nového pražského arcibiskupa“.

Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Plné znění dopisu adresovaného papeži Františkovi zveřejněný na stránce odduka2018.cz:

V odpovědi na zveřejněný dopis vznikl další na webu Duka2018.cz.

ČTK, ah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme