Kriminalisté odhalili rozsáhlý podvod s odběry elektřiny

Mnohamiliónovou škodu způsobili společnosti ČEZ dva podvodníci ze severu Moravy. Několika majitelům restaurací na Karvinsku a Opavsku seřídili elektroměry tak, aby distribuční společnosti platili méně peněz. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů krádeže elektřiny u nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodna | Foto: Jan Rosenauer

Jeden z pachatelů měl nelegální seřizování elektroměrů jako své živobytí, druhý si tím jen přivydělával. Policisté jim prokázali zatím 13 případů se škodou kolem čtyř milionů korun. Falešné plomby na elektroměrech byly na první pohled jako originály.

"Jedná se o falzifikáty matric s úředními značkami jak na provozních tak na cejchovních plombách," říká kriminalista, který případ řeší a přál si zůstat v anonymitě.

Jeho šéf Martin Válek dodává, že počet zákazníků, kteří využili služeb dvojice pachatelů, bude určitě přibývat. Zatím ale není jasné, jestli se obvinění dočkají i zákazníci, kteří si na krádeže elektřiny sjednávali tuto dvojici.

"Na severní Moravě se jedná v podstatě o první takovýto případ. Jedná se o osoby, které znaly ty mechanismy a uměly s těmi měřícími přístroji neoprávněně manipulovat," říká Válek.

Nabídky dvojice podvodníků přitom využívali bohatí zákazníci. "Jakkoliv bychom si mysleli, že sociálně slabé skupiny budou využívat krádeží elektřiny, případně si sjednávat tuto službu více, tak není tomu tak. Bohužel, ti bohatší se objevují častěji," upozorňuje mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž.

Nejvyšší škodu pachatelé způsobili v případě, kdy podnikateli seřídili elektroměr tak, že zaplatil o 800.000 korun méně, než ve skutečnosti měl.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme