Kriminalistům pomůže genetika

Policii pomůže při odhalování zločinců genetika. Kriminalistický ústav v Praze totiž otevřel nové, moderně vybavené pracoviště genetiky za 15 milionů korun. Jak zjistil reportér Radiožurnálu Marek Janáč, pracoviště podstatně urychlí a zpřesní dosavadní vyšetřování genetických vzorků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní akce | Foto: Jan Rosenauer

Genetická informace je stejně unikátní jako otisky prstů - jen jednovaječná dvojčata ji mají téměř shodnou. Kriminalistům přitom k usvědčení pachatele stačí mít jen jeho oblečení nalezené na místě činu. Podle genetičky Haliny Šimkové je proto, že genetická stopa je všudypřítomná. "Z každého člověka vlastně odpadává DNA v podobě buněk z kůže, které se loupou, když dýcháte, tak z vás vyletují buňky i jejich části."

K usvědčení pachatele tak může teoreticky stačit jen jediná jeho buňka. Její genetická informace bude zanesena do Národní databáze DNA, ve které se budou postupně shromažďovat genetické vzorky všech pachatelů trestné činnosti - a ty se budou porovnávat se vzorky nalezenými na místě činu.

Ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček se pyšní tím, že databáze DNA dokázala své přednosti bezprostředně po zavedení zkušebního provozu. "Druhý den po instalaci toho softwaru se nám podařilo objasnit hnedle dva případy, které spáchal jeden pachatel zadržený v Praze. Chlapec než se rozkoukal, tak měl na krku dvě znásilnění."

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme