Česko 1:1 Rakousko

Kriminálka by podle odcházejícího ředitele mohla postrádat až 1000 lidí

Až tisíc lidí by mohl postrádat Útvar kriminální policie, aniž by se to projevilo na jeho pracovních výkonech. Policie by tak mohla reagovat na požadavky dalších úspor. Kvůli úsporám by ale od policie mohla do dvou let odejít až čtvrtina lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Vorálek | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

„Teď je to samozřejmě teorie, co řeknu, a všichni kriminalisté v republice mě budou mít za naprostého pitomce, jsem ale opravdu přesvědčený o tom, že kdyby se v tuto chvíli snížil počet příslušníků služby kriminální policie a vyšetřování v rámci republiky o tisíc, tak při dobrém vedení by to nemělo být na pracovním výkonu poznat,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odcházející ředitel krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje Jiří Vorálek.

Zároveň varoval, že kvůli úsporám hrozí policii do dvou let odchod až čtvrtiny personálu. V současné době pracuje u policie 40 tisíc lidí. Nejhorší varianta počítá podle Vorálka s tím, že bych jich do roku 2014 mohlo skončit až 10 tisíc. Vorálek ale věří, že se tak nakonec nestane, jinak by se to negativně projevilo na činnosti policie.

„Může fungovat, ale nemůže ani zdaleka fungovat na té úrovni, jak funguje dnes. Dnes v republice existuje nějakých 600 obvodních oddělení. Kdyby mělo dojít k masivnímu úbytku lidí, přibližně 25 procent personálu, tak nezůstane 600 obvodních oddělení, ale bude jich o něco méně. Samozřejmě, že ve skupinách dopravních nehod asi bude méně policistů, budou delší čekací časy, prodlouží se lhůty vyšetřování, začnou se projevovat jednoznačně negativní věci,“ uvedl Vorálek.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Věra Štechrová, Štěpánka Čechová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme