Český rozhlas uspěl v anketě Křišťálová lupa s projektem Česko 2022: Život k nezaplacení

Projekt Českého rozhlasu Česko 2022: Život k nezaplacení bodoval v anketě Křišťálová lupa - vyhrál v kategorii Obsahová inspirace. Cenu v pražském Divadle pod Palmovkou převzal šéfredaktor iROZHLAS.cz Martin Samek. Anketa Křišťálová lupa oceňuje nejlepší projekty a osobnosti na českém internetu. V jejím 17. ročníku zvítězil v kategorii Zpravodajství a publicistika server Seznam Zprávy, iROZHLAS.cz skončil na pátém místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křišťálová Lupa - Cena českého internetu | Foto: Jiří Benák/iDNES.cz | Zdroj: Profimedia

„Já sice v Českém rozhlasu pracuji už řadu let, ale nikdy jsem nemluvil na mikrofon,“ pobavil šéfredaktor iROZHLAS.cz Martin Samek, který cenu přebíral, publikum. „Česko 2022 je projekt, který má svůj otisk na iROZHLASU, je to naprosto unikátní sběr socioekonomických dat, který Český rozhlas dělá ve spolupráci s agenturou PAQ Research Dana Prokopa, což je takový duchovní otec sběru. My jsme projekt rozjeli letos v květnu především proto, že si uvědomujeme, že nás nečekají lehké časy,“ dodal.

Vyzdvihl také jeho unikátnost: „Takhle sebraná a analyzovaná data nikdo v České republice aktuálně nemá.“ Čtenáři se o tom mohou přesvědčit v aplikaci iROZHLAS, ve které jsou dostupné všechny datové sety. „Zkrátka uvidíte to, že podpory, které by měly přicházet, nepřicházejí... Je to tak trochu o chycení se za nos,“ prohlásil šéfredaktor.

Publikum nakonec nalákal na nadcházející projekt Česko 2023 a představil jej jako jeden z hlavních pilířů, kterým Český rozhlas oslaví 100 let od svého vzniku.

Za cenu poděkoval i ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Ondřej Suchan. „Děkujeme porotě Křišťálové lupy, z ceny máme obrovskou radost. Také děkujeme Danovi Prokopovi ze společnosti PAQ Research, s kterými už téměř rok monitorujeme, co se děje v českých domácnostech. Věřím, že tento projekt bude stejně užitečný i v nadcházejícím roce, kdy v něm chceme pokračovat,“ uvedl.

Více než 120 tisíc

Projekt serveru iROZHLAS Ověřovna! se umístil na pátém místě ceny České televize za nejlepší veřejně prospěšnou službu. Absolutním vítězem této kategorie se stal projekt Stojíme za Ukrajinou a Pomáhej Ukrajině.

Uspěl i další projekt Českého rozhlasu: v kategorii podcast roku se na čtvrtém místě umístila Vinohradská 12, zvítězily Opravdové zločiny.

O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodly svými hlasy odborná porota a internetová veřejnost. Do rozhodování se letos zapojilo více než 120 tisíc hlasujících.

Celkovým vítězem letošní Křišťálové lupy se stal server Zbraneproukrajinu.cz a zároveň si odnáší i cenu za marketingovou inspiraci.

‚Pro mé předky to bylo bolestivé téma,‘ říká Fajtová. Za reportáž o pradědečkovi získala novinářskou cenu

Číst článek

Odborníci dali v kategorii globálních projektů českých tvůrců na první místo službu s předpovědí počasí Windy.com. V kategorii mladá krev nejvíce bodoval projekt on-line knižního antikvariátu Knihobot.cz. Jako e-commerce inspirace uspěl projekt Qerko, umožňující platbu v restauracích pomocí QR kódů.

Nesystémový postup

Anticenu poroty si odnáší nedostatečný vývoj eGovernmentu v ČR. Na druhém místě skončila platforma XIXOIO, zabývající se obchodem s virtuálními tokeny. Třetí pozici obsadil nesystémový postup české vlády při potírání dezinformací.

Ve veřejném hlasování v kategorii internetového obchodu zvítězila Zásilkovna, následovaná e-shopem Alza.cz a knihkupectvím Knihy Dobrovský. Cenu za nejlepší službu si odnesla mapová služba Mapy.cz, na druhém místě skončila filmová databáze ČSFD.cz a třetí srovnávač cen Heureka.cz.

Nejlepší letošní one man show je podle výsledků ankety server s videorecepty Těhotnej kuchař. V kategorii on-line videa bodovali Kluci z Prahy a mezi zájmovými weby zvítězil server Živě.cz.

Významná událost 

Mezi zpravodajskými weby vyhrál Seznam Zprávy. Druhé místo obsadil zpravodajský web ČT24, na třetí pozici skončil web Deníku N. Zpravodajský server iROZHLAS.cz se umístil na pátém místě.

Většinu novinářů dokáže do deseti let nahradit umělá inteligence, věří redaktor Koubský

Číst článek

V kategorii osobnost roku zvítězil zakladatel logistického start-upu Shipmonk Jan Bednář. Druhý se umístil novinář, vydavatel a v současnosti ředitel Deníku N Ján Simkanič. Třetí skončila novinářka Lenka Kabrhelová, tvůrkyně a moderátorka zpravodajského podcastu Seznam Zpráv 5:59.

Anketa Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu je pravidelným hlasováním veřejnosti a odborné poroty, v němž se vybírají a oceňují nejoblíbenější a nejzajímavější projekty, služby a osobnosti české on-line scény. Za dobu své existence se stala tradiční a nejvýznamnější událostí roku v oblasti českého internetu.

Lucie Pávová, Žaneta Levíčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme