Křišťálový globus si odnášejí Takové děti

Italský snímek Takové děti získal hlavní cenu 39. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Křišťálový glóbus si odnesli bratři Andrea a Antonio Frazziovi, kteří film režírovali a byli i spoluatory scénáře. Český snímek Mistři vyšel naprázdno, zvláštní cenu poroty dostal chorvatský film Tady. Režisér Roman Polanski byl oceněn za celoživotní přínos světové kinematografii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křišťálový globus | Foto: Mezinárodní film. festival K. Vary

Bratři Frazziovi ještě před slavnostním večer se Radiožurnálu svěřili, že by cenu rádi dostali. Přitom netušili, že se tak skutečně stane. "No my doufáme, chceme, je úžasné, když film dostane cenu, ale pro nás je ocenění už to, že jsme se mohli zúčastnit tohoto festivalu." Křišťálový glóbus je dotovaný částkou 20 tisíc dolarů.

Za nejlepší výkony si odnáší Němec Max Riemelt za film Napola, mezi ženami Karen-Lise Mynster za roli v Nechte maličkých a Marta Larralde za snímek León a Olvido. Jeho režisér Xavier Bermúdez si také odnáší Křišťálový globus.

Cenu za nejlepší dokument dostal ruský režisér Pavel Medveděv za Svatbu v tichu. Zvláštní kromě Holanďanky Jisky Rickelsové také česká režisérka Theodora Remundová za debut Ničeho nelituji. "Moc děkuji porotě a všem svým spolupracovníkům a své rodině, ale zejména lidem, kteří mi dovolili vstoupit do svých životů a dovolili mi vyprávět jejich příběhy, protože bez toho by ten film neexistoval a hlavně by neměl tu hodnotu. Já jsem byla tím prostředníkem, oni jsou těmi odměněnými." Teodora Remundová se ve svém režijním debutu Ničeho nelituji zabývá intimními a konkrétními tématy spojenými s úvahami o smyslu lidské existence.

Ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal světoznámý režisér Roman Polanski. "Já jsem si tak říkal o tomto festivalu, co to asi je, když jsem chodil do filmové školy na druhé straně hranic a doufal jsem, že sem jednoho dne zavítám. Udělal jsem velkou okliku, ušel jsem velkou cestu, než jsem sem přišel. To je veliká cena, měl bych se možná loučit, ale na to opravdu nejsem připraven. Chci vlastně v pondělí začít točit nový film právě u vás v Česku."

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme