Kritici vedení Strany zelených založili vnitrostranickou platformu

Kritici vedení Strany zelených a jejího šéfa Martina Bursíka dnes založili v Pardubicích vnitrostranickou platformu pod názvem Demokratická výzva. Frakci podpořilo asi 25 Bursíkových oponentů, kteří už dřív podepsali výzvu předsednictvu zelených k dialogu uvnitř strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana zelených | Foto: Khalil Baalbaki

Podle iniciátorky Dany Kuchtové není cílem frakce rozštěpení strany ani svržení Bursíka. Měla by přispět k tomu, aby ze strany neodcházeli její členové, zároveň by měla pomoci získat zeleným víc voličů.

"Cílem je představit jak straníkům, tak voličům určitou alternativu, diskutovat o programových zásadách a o pravidlech vnitrostranického fungování, tedy o vnitrostranické demokracii. Chceme se vrátit ke kořenům, chceme, aby program Strany zelených byl znovu věrohodný, aby za ním stáli voliči a mohli za ním stát i straníci, kteří ne vždy souhlasili s kroky našeho vedení," uvedla Kuchtová.

Do frakce již podle Kuchtové vstoupila poslankyně Olga Zubová, získávat chce i další straníky. Zelení mají nyní asi 2000 členů, celkem dnes v Pardubicích o založení frakce či názorové platformy jednalo asi 35 členů strany.

Šéf strany Martin Bursík dopisem Kuchtovou dopředu před tímto krokem varoval. Podle něj bude mít založení stranické frakce negativní dopad na preference strany a na výsledek zelených v červnových volbách do Evropského parlamentu. Další štěpení strany Bursík odmítá. Večer pak Radiožurnálu řekl, že ho mrzí, že se mu nepodařilo Kuchtovou zastavit.

"Já jsem trochu očekával, že něco takového vznikne, protože jsem včera večer hovořil po telefonu s Danou Kuchtovou a snažil jsem se jí to rozmluvit. Napsal jsem jí ráno poměrně rozsáhlý dopis, kde jsem vysvětlil, že vidím negativa, že to stranu před evropskými volbami poškodí. Bohužel se mně nepodařilo ji přesvědčit, aby od toho ustoupila," uvedl Bursík. O tom, jak bude na založení frakce reagovat, se chce šéf zelených radit v pondělí s předsednictvem strany.

Přečtěte si také:
Zelené ,rebelky' Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu
Zelení ukončili sjezd rozkolem, tábory se nesmířily
Stranu zelených ovládli Martin Bursík a jeho lidé
Rozpor ve vedení Strany zelených se vyostřil
Šéf Strany zelených už ve vedení nepočítá s Danou Kuchtovou

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme