Kritika zákona o střetu zájmů stále hlasitější

Místní i krajská zastupitelstva čím dál hlasitěji kritizují novelu zákona o střetu zájmů, i když platí teprve dva týdny. Řada zastupitelů se totiž teď musí rozhodnout jen pro jeden ze svých postů, a druhý opustit. A to proto, že členové zastupitelstva už nesmějí současně být ve vedení příspěvkových organizací měst a obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radnice v Turnově

Tvrzení některých radnic, že to jejich činnost paralyzuje, zákonodárci ale odmítají. Radiožurnálu to tlumočil jeden z autorů novely zákona o střetu zájmů - místopředseda ústavně právního výboru za ČSSD Zdeněk Koudelka.

"Nevím, co je hrozného na tom, že člověk by si měl vybrat, které funkci se chce věnovat. My jsme vycházeli ze stejné zásady, jaká konec konců platí u poslanců a senátorů i v obchodních společnostech, že člověk, který něco provádí, například sedí v představenstvu akciové společnosti, nemá zároveň sedět v kontrolujícím orgánu, například v dozorčí radě."

Turnovský zastupitel za Nezávislý blok a současně ředitel základní školy Karel Bárta ale argumenty poslanců odmítá. Ani z jedné ze svých funkcí odejít nechce a bude čekat na své případné odvolání. Bártovi mimo jiné vadí to, že se pravidla mění v průběhu volebního období.

"Skutečně si myslím, že se tento zákon musí změnit. Pan poslanec by se měl vrátit trochu nazpátek a sednout si na zem - takto bychom diskriminovali, měli bychom vyřadit lékaře, pedagogy, právníky, inženýry, ale i podnikatele, protože oni také jsou de facto závislí a prosazují určité zájmy."

Osud sporné novely zákona o střetu zájmů je teď v rukách Ústavního soudu. Stížnost na její údajně protiústavní přijetí podalo 53 senátorů. Sněmovna ji totiž schválila přes odpor Senátu. Ten ale tvrdí, že přijetí novely, která upravuje i zákony o krajských a obecních volbách, podléhá schvalovacímu režimu jako u volebního zákona, kdy je nutný souhlasu obou komor parlamentu.

Ještě tento týden podají senátoři další stížnost na obsah normy. Vadí jim, že mění uvolněným zastupitelům pravidla během funkčního období.

Milada Richterová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme