Krize může pozastavit odškodňování Čechů z Podkarpatské Rusi

Pozastavení plateb za odškodnění majetkových křivd na území Podkarpatské Rusi o rok až dva. To je jeden z návrhů, se kterým se chystá přijet ministerstvo vnitra na nedělní výjezdové zasedání vlády, svolané k úsporám ve státním rozpočtu. Ekonomická náměstkyně ministerstva vnitra Světlana Kubíková zjištění Českého rozhlasu nevyvrátila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za chrámem sv. Mikuláše v Boroňavu

Za chrámem sv. Mikuláše v Boroňavu | Foto: Ľubomír Smatana

"My zvažujeme třeba posun možnosti výplat, nikoliv úřadování. Říkám to proto, aby nevyznělo, že to odstrkáváme. 1. října začneme úřadovat záležitosti ve správních řízeních a hodilo by se nám to. Ale jestli se tento návrh na nedělní jednání dostane nebo bude škrtnut, za to nemůžu ručit. Tam můžeme očekávat náklad od dvou miliard nahoru. Ten posun by nám samozřejmě v tom kritickém bodě pomohl," řekla Rádiu Česko Světlana Kubíková.

Zákon odškodňuje české občany, kteří museli opustit svoje nemovitosti po tom, co Podkarpatská Rus připadla v roce 1945 komunistickému Sovětskému Svazu.

Na výplatu majetkového odškodnění čekají zhruba dvě stovky lidí, kteří si nárokují 900 tisíc až dva miliony korun na osobu. V případě odkladu se někteří z nich odškodnění nedočkají, řekla Rádiu Česko Agáta Pilátová ze Společnosti přátel Podkarpatské Rusi.

"Těch lidí ubývá a bude ubývat každý měsíc, protože jsou staří a také jejich potomci jsou už staří. A podle zákona vnuci, tedy druhé pokolení, na to už nemá nárok," řekla Pilátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odškodňování majetkových křivd Čechů z Podkarpatské Rusi. Téma rozhovoru Karolíny Koubové s Agátou Pilátovou a Vladimírem Bystrovem st.

Podle Vladimíra Bystrova seniora, který se problematikou odškodnění zabývá, je připravovaný odklad v limitu daného zákona. "Ten totiž hovoří, že nároky mohou být uplatňovány až do konce roku 2011. A že první nároky mohou být uspokojeny po 10. lednu 2010. To umožňuje výkonnému orgánu posunovat všecko až do doby, kdy zbude pouze několik živých lidí. Je to cynické, ale je to tak," konstatoval Bystrov st.

Vnitro podle neoficiálních informací Českého rozhlasu zvažuje i pozastavení výplaty jednorázového příspěvku za zmírnění některých křivd komunistického režimu. V tomto případě jde o částku 700 miliónů korun. Náměstkyně Světlana Kubíková ale Českému rozhlasu řekla, že o tomto kroku neví.

Pozastaven by kvůli škrtům naopak neměl projekt datových schránek, o kterém se v rámci úspor také uvažovalo.

Vláda bude v neděli jednat o možných úsporách, které by v úhrnu mohly představovat až 2 miliardy 700 miliónů korun.

Jan Hrbáček, Katarína Brezovská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme