Krize v jihlavské nemocnici zažehnána

Jihlavská nemocnice by od 1. dubna měla opět fungovat v normálním režimu. Ukončení směnného provozu, který podle Lékařského odborového klubu ohrožoval péči o pacienty, umožnil podpis nové kolektivní smlouvy. Lékaři přesto zůstávají ve stávkové pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Dohoda je výsledkem čtvrtečního kolektivního vyjednávání, kterého se účastnil i hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Od 1. dubna začně nemocnice opět fungovat v normálním provozu. Nová kolektivní smlouva zajistí lékařům průměrnou hrubou mzdu 35 tisíc korun.

Odboráři přesto nezrušili stávkovou pohotovost a trvají na odvolání ředitele Dušana Hubače. Proto podepsali smlouvu pouze do 30. června. Důvody vysvětlil předseda Lékařského odborového klubu Vít Bárta. "Předpokládáme, že do té doby státní aparát uzná, že opravdu náš manažer, podplukovník Hubač není mužem na správném místě a vypíše konkurz na nového ředitele," řekl.

Česká lékařská komora podala na ředitele Hubače v minulých dnech trestní oznámení. Krajské státní zastupitelství v Brně teď bude prověřovat, jestli se ředitel nemocnice nedopustil trestného činu obecného ohrožení. ČLK má podle svého prezidenta Davida Ratha soupis případů jednotlivých pacientů, kterým se kvůli směnnému provozu v jihlavské nemocnici dostává špatné péče.

Osmdesát ze 130 lékařů nemocnice vyhlásilo stávkovou pohotovost koncem února. Reagovali tak na to, že se ředitel s nimi nedohodl na odměňování za přesčasové hodiny a služby navíc a zavedl směny.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme