Krize v ODS se po neúspěchu Sobotky prohlubuje. Poškodila nás amnestie, řekl Nečas

Dobrá nálada nevydržela ve včerejším volebním štábu ODS příliš dlouho. Už po necelé hodině bylo jasné, že kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka nepřekročí ani tři procenta hlasů. Nakonec skončil na předposledním místě před Janou Bobošíkovou. Členové vládní strany byli z výsledku voleb rozladění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát Přemysl Sobotka odevzdal svůj hlas v první přímé prezidentské volbě | Zdroj: ČTK

Ještě na začátku přitom hýřil Přemysl Sobotka optimismem. Do volebního štábu ODS v centru Prahy přišel krátce před druhou hodinou odpoledne.

„Cítím se dobře. Proč bych měl mít nějaké deprese nebo euforii? Uvidíme, až se to sečte kolem páté hodiny a doufám pevně, že výsledek bude pozitivní, to znamená druhé kolo,“ řekl.

Jenže už po necelé hodině bylo jasné, že kandidát ODS nedosáhne ani na tři procenta. „Jsem zklamán, to nezastírám a znovu to opakuji, že v součtu s panem Schwarzenbergem je tady zhruba 20 procent pravicových voličů, pokud můžeme pana Schwarzenberga brát jako pravicového kandidáta,“ podotkl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zklamání ve volebním štábu Přemysla Sobotky zavládlo i v celé ODS. Byla u toho reportérka Petra Benešová

Svým voličům pak doporučil, aby ve druhém kole hlasovali pro předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Poklidná atmosféra v malé místnosti volebního štábu se tak rázem proměnila v ponurou. Senátora Sobotku přijely podpořit stranické špičky v čele s premiérem Petrem Nečasem.

„Šel do velmi nelehké situace stranického kandidáta, který se neschovával za nějakou nestranickost, ale naopak tak, jako to dělá celých 20 let, šel do těchto voleb s dresem občanské demokratické strany. Na druhé straně tyto volby byly také soutěží osobností,“ zmínil.

Předseda ODS pak nabídl jedno z vysvětlení, proč vládní strana ve volbách neuspěla. „To, že občanské demokraty amnestie poškodila, je mimo vší pochybnost,“ poznamenal.

Členům ODS se o důvodech takového výsledku nechtělo moc mluvit. Podle bývalého ministra obrany Alexandra Vondry musí strana získat zpět své voliče. „ODS musí usilovat o obnovení důvěry. To je zcela evidentní a to jsme říkali na podzim po krajských a senátních volbách.“

„Tvrdit, že toto není prohra, by bylo falešné. Prohra to je a pro ODS je to signál, že se potvrzuje určitá krize velkých stran, ODS má tuto krizi a musí ji svým způsobem řešit,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme