Krize ve Čtyřkoalici zřejmě zažehnána

Zástupci Občanské demokratické aliance zůstávají na kandidátních listinách Čtyřkoalice pro jarní volby. Dohodla se na tom její Politická rada poté, co se seznámila se způsobem, jakým chce Aliance splácet svůj téměř sedmdesátimilionový dluh u České pojišťovny. ODA slíbila například, že dlužnou sumu zaplatí do 14 let. Ročně má strana splácet průměrně 5 miliónů a zveřejní jména osob, které jí na splátky půjčí. Pokud závazky nové dohody splní a změní také nadaci, kam Česká pojišťovna převede většinu dlužné pohledávky, zůstane Aliance právoplatným členem Čtyřkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice

Vedení Čtyřkoalice mimo jiné přivítalo rozhodnutí Aliance zveřejnit jména osob, které jí půjčí na první splátku dluhu ve výši 10 milionů korun. Politická rada uvítala i úmysl ODA jednat s Českou pojišťovnou o změně subjektu, jemuž má být zbytek pohledávky darován na veřejně prospěšnou činnost. Původně vybraná vzdělávací nadace, spojená právě s touto stranou, totiž byla pro koaliční partnery Aliance nepřijatelná.

"Důležité je totiž, že to musí být samozřejmě subjekt, u něhož nemůže vůbec vznikat pocit nebo dojem, že je nějakým způsobem spojen s ODA. My všichni velmi vítáme, že kolegové z Aliance rozuměli našim námitkám, našim dalším požadavkům, protože jedině tímto způsobem může být to splácení dluhu věrohodné", konstatoval na dopolední tiskové konferenci lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl.

Nalezené řešení akceptuje i šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. "My jsme rádi, že došlo k řešení toho problému dluhu ODA, a jsme rádi, že ta dohoda obsahuje právní a politické záruky, že závazky budou splněny".

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda vítá dohodu o dluhu

Podle další části dohody Politické rady má ODA splatit ještě v tomto roce subjektu, na který bude převedena zbývající část dluhu, nejméně půl milionu korun. Vedení KDU-ČSL a Unie svobody-DEU potvrdila, že při splnění těchto závazků zůstává v platnosti čtyřkoaliční dohoda o společných kandidátních listinách pro letošní volby do Poslanecké sněmovny.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme