Krize ve zdravotnictví končí, vláda má schválit vyšší tarify

Dnešek bude pravděpodobně bude tečkou za krizí ve zdravotnictví. Vláda premiéra Petra Nečase by měla schválit růst tarifních mezd doktorů, na kterém se dohodl ministr zdravotnictví s lékaři. Doktoři sdružení pod výzvou Děkujeme odcházíme by měli naopak stahovat své výpovědi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Zdroj: ČTK

Doktoři si růstem tarifních mezd polepší o pět až osm tisíc korun měsíčně. Podmínkou bylo, aby lékařské odbory ukončily své protesty a vyzvaly doktory ke stažení výpovědí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger věří, že zvýšení tarifů projde bez problémů: „Pro mě bylo hlavní kriterium, jestli LOK splní svůj slib a odvolá protestní aktivitu, což on udělal opakovaně. Jednak tím, že pan doktor Engel podepsal memorandum a okamžitě dal pokyn lékařům, aby výpovědi začali stahovat. A pak, po nedělním extempore s jeho zaměstnáním, to udělal ještě jednou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas o zvýšení lékařských platů v Ranním interview

Heger teď proto vládě zvýšení tarifů doporučí. „Akce je v podstatě u konce. Jestli jsou někde nějaké drobné lokální poruchy, tak pravděpodobně nejsou ve zdravotnickém systému významné. Nemocnice si umí v rámci kraje vypomoct celkem bez problémů. Tam, kde ještě lékaři čekají na to, jak se rozhodne vláda, je prakticky jisté, že výpovědi stáhnou,“ řekl ministr zdravotnictví.

To potvrzuje i chirurg Miloš Voleman z Lékařského odborového klubu. Připomněl, že mnozí lékaři už výpovědi stáhli a další se k tomu chystají. Stáhnout výpověď je možné do konce února.

„Po 1. březnu už výpověď stáhnout nejde. Takže předpokládám, že do 28. února budou staženy. Domnívám se, že většina výpovědí, pokud ještě staženy nebyly, budou staženy následně po schválení vládou. Tedy během středy nebo čtvrtka,“ uzavřel Voleman.

Nečas: Peníze půjdou zevnitř

Premiér Petr Nečas spojuje zvýšení lékařských platů s nutností urychlené reformy zdravotnictví. „Má-li dojít ke zvýšení platů nejen lékařů, ale od příštího roku i nelékařských zdravotnických profesí, je to možné jedině cestou reforem a restrukturalizace celého zdravotnictví,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu.

„Musím říci, že vláda jiné peníze nemá a nedá než ty, které získá zevnitř systému, reformou systému zdravotnictví a zdravotnického pojištění.“

Nečas tím také vyloučil možnost, že by měli na stejné zvýšení mezd nárok i hasiči nebo policisté.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme