Krize zdravotnictví v kraji Vysočina trvá

Ani pondělní večerní jednání lékařů s radou kraje nepřineslo požadované výsledky. I když chce do konce roku kraj pomoci svým zadluženým nemocnicím překlenovacím úvěrem ve výši 150 milionů korun, požadavky lékařů to neřeší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Třebíč

Nemocnice Třebíč | Foto: Nemocnice Třebíč

Člen představenstva lékařského odborového klubu v Havlíčkově Brodě Pavel Kunor Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že návrh kraje nepovažuje za dostatečný.

"Naše požadavky jsou stále stejné. To znamená, my jsme po kraji požadovali, aby nám nějakým způsobem definoval síť zdravotnických zařízení, dostupnost péče v kraji, aby byla omezena restriktivní mzdová politika, aby nějakým způsobem bylo jasné financování zdravotnictví v kraji Vysočina. Bohužel, žádný z těchto požadavků si nemůžeme odškrtnout. To znamená: v tomto protestu budeme postupovat," uvedl Kunor.

Lékaři přišli na jednání s tím, že by chtěli znovu dostat padesát až osmdesát procent nadtarifních platů. Krajští radní to odmítli a připomenuli odborářům hrozící riziko krachu nemocnic. Radní kraje Vysočina Martina Matějková odhaduje, že by si lékaři mohli na platech lehce polepšit až příští rok: "Až se ta situace minimálně stabilizuje. Protože hospodářský výsledek jihlavské nemocnice je opět minus 17 milionů korun. Po odečtu vyrovnání jede nemocnice na stabilní ztrátu 10 až 12 milionů měsíčně."

Lékařští odboráři v Jihlavě se rozhodli zmírnit své původní požadavky a chtějí od nemocnice vrátit jen 50 až 80 procent osobního ohodnocení, o které přišli od října. Podle šéfa Lékařského odborového klubu v Jihlavě Lukáše Veleva by tak nemocnice ušetřila měsíčně několik milionů korun. "Můžu říct za zaměstnance, že z naší strany je vyjádřena poměrně velká vstřícnost a jsou stanoveny podmínky takové, abychom se byli schopni dohodnout, bude-li zájem na straně kraje."

První nemocnicí na Vysočině, kde pracují v krizovém režimu, je od 15. října Havlíčkův Brod. Od 16. října se přidala nemocnice Jihlava a od 3. listopadu v Třebíči.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská, Petr Zettner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme