Krizi ve zdravotnictví má vyřešit lepší hospodaření s penězi

Čtvrteční protestní stávku praktických lékařů neodvrátilo ani jednání zástupců zdravotních pojišťoven a premiéra Jiřího Paroubka ve středu večer. Ti se dohodli jen na tom, že výdaje na zdravotnictví by v příštím roce neměly překročit letošní úroveň. Podle šéfa kabinetu se na řešení finanční krize ve zdravotnictví pracuje. Stát se chystá odkoupit od pojišťoven pohledávky za téměř čtyři miliardy korun. V příštím roce o více než dvě miliardy zvýší platby za své pojištěnce - tedy hlavně za důchodce a děti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Paroubek ve středu večer opět vyzval soukromé lékaře, aby nestávkovali. Většina praktických lékařů z celé republiky je ale odhodlána zavřít na den ordinace a někteří se chystají do Prahy na demonstraci před ministerstvo zdravotnictví. Paroubek apeloval také na pojišťovny, aby se ještě pokusily zdravotníky od protestů odradit.

Stát chce ve zdravotnictví ušetřit například zmražením nákladů na léky, ale tak, aby to nepoškodilo pacienty. "Shodli jsme se a já jsem dal zadání. Pokud jde zhruba o těch tři sta skupin léků, tak v každé skupině je jeden lék dosud zdarma. Předpokládám, že tam bude i nabídka dalších velmi levných léků. Tuto cestu budeme společně hledat, budou ji hledat zdravotní pojišťovny," vyjádřil se Paroubek.

S tím nesouhlasí stínový ministr zdravotnictví a senátor za ODS Tomáš Julínek, který si myslí, že problém může vyřešit jen nutná změna financování uvnitř zdravotnictví: "Já nevím, co je míněno tím zmrazením. Prosté zmrazení výdajů na léky opravdu může znamenat poškození pacientů. Každý limit kulhá. Jedině nová úprava lékové politiky by mohla být určitou zárukou, aby náklady na léky nerostly."

Premiér opět vyzval lékaře, aby ve čtvrtek nestávkovali. Jejich protest prý ničemu nepomůže, protože na řešení finanční krize v resortu se už pracuje. Stát se mimo jiné chystá odkoupit od pojišťoven pohledávky za téměř čtyři miliardy korun. V příštím roce o víc než dvě miliardy zvýší platby za své pojištěnce, tedy hlavně za důchodce a děti.

Ministerstvo zdravotnictví navíc nebude pojišťovnám nařizovat, kolik mají za péči platit. Úspory v resortu nově hledá pracovní skupina pojišťoven, ministerstva a úřadu vlády. Podle šéfa správní rady VZP Richarda Schwarze dospějí ke konkrétním závěrům v nejbližší době.

"Myslím, že jsme vykročili správnou cestou. Vytvoření pracovní komise bylo nesmírně přínosné. Dochází v ní ke shodě mezi ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami. To považuji za důležité. Ty výsledky budou samozřejmě postupné, jak se budeme sházet s panem premiérem, ale vidím je v časově velmi krátkém horizontu," řekl Českému rozhlasu Schwarz.

Naopak stínový ministr zdravotnictví a senátor za ODS Tomáš Julínek Radiožurnálu potvrdil, že s protestem praktických lékařů souhlasí a podporuje jej. "V tomto případě nejsou na prvním místě peníze, i když samozřejmě je to existenční záležitost. Oni dobře vnímají, že ten problém začíná od vyhlášení paní ministryně Emmerové a její legislativní činnosti. Vědí, že ve Sněmovně leží zákony, které fakticky znamenají posílení role nemocnic a oslabení soukromého sektoru. Soukromí lékaři vlastně bojují o holou podnikatelskou existenci. Říkají nám, že soukromý sektor ve zdravotnictví, ta nejzákladnější péče, která je pro pacienty, je ohrožena," vyjádřil se Julínek.

Lékaři zítra protestovat budou

Stávku soukromých lékařů se tedy nepodaří odvrátit. Českému rozhlasu 1- Radiožurnálu to řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

"My jsme panu premiérovi jednoznačně řekli, že ten čtvrteční protest se koná v každém případě. Ale budeme bedlivě sledovat co udělá. Až do čtvrtka do dvanácti hodin jsme připraveni přijmout nějakou dobrou zprávu, kterou bychom rádi sdělili lékařům na Palackém náměstí v těch pět minut po dvanácté," potvrdil odhodlání stávkovat Jelínek.

K protestům se má připojit většina soukromých lékařů, kteří jsou nespokojeni s opožděnými platbami od zdravotních pojišťoven, někteří ale jen symbolicky. Nejradikálnější jsou praktici, kteří po celý den nebudou ordinovat. Lékárníci zavřou v poledne jen na hodinu. V poledne také začne demonstrace před ministerstvem zdravotnictví.

I když lékaři zdůrazňují, že jejich protest není zaměřen proti pacientům, někteří pacienti jejich krok neschvalují. Lidé se však dle slov protestujících lékařů nemusí obávat, že by v nutných případech nebyli ošetřeni. "Všechny nemocnice jsou připraveny zajistit péči pro pacienty i v době stávky," ujišťuje šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich.

Kam se mohou pacienti s akutními potížemi obrátit, by měli zjistit na dveřích ordinace svého praktického lékaře.

Pavla Dluhoschová, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme