Hasiči končí v obcích zasažených tornádem, bude tam armáda a policie, rozhodl poslední krizový štáb

V jihomoravských obcích zasažených tornádem dnes končí práce hasičů, kteří předají obce i skládky. Novinářům to ve čtvrtek po jednání krizového štábu v Podivíně řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). V místech dál budou působit policisté a armáda. Do 1. srpna by mělo fungovat zásobování jídlem a do té doby by domácnosti měly mít plyn i elektřinu, v současnosti fungují na různé záložní zdroje.

Podivín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Grolich uvedl, že se uskutečnil poslední standardní krizový štáb v rozšířeném složení za účasti záchranných složek. „Neznamená to ale, že končí veškeré práce. Jsme domluvení se starosty obcí a humanitárními organizacemi, že se budeme potkávat každý týden,“ řekl Grolich.

Spekulanti i falešný statik. Obyvatelé obcí zasažených tornádem dostávají pochybné nabídky

Číst článek

Dnes ale podle něj končí práce hasičů, kteří předávají obce a skládky. „Obcím bude vypomáhat armáda, která zůstane v nižších počtech, aby to odpovídalo požadavkům starostů,“ poznamenal hejtman. V místě zůstanou i policisté.

Do konce tohoto týdne by měla podle Grolicha jít téměř všude elektřina, maximálně se pak budou řešit desítky přípojek. „Priorita je, aby byly přípojky ke standardním domácnostem, potom se budou řešit jiné provozy, jako například vinné sklepy. Počítáme, že do 1. 8. bude fungovat zásobování jídlem. Od toho víkendu pak bude zlomovější bod, všechny domácnosti by měly mít plyn, elektřinu, a k tomuto datu budeme ukončovat zásobování jídlem,“ uvedl Grolich.

Bouřky s kroupami a tornádem o rychlosti asi 300 kilometrů za hodinu se přehnaly Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a poničily 1200 domů, z nichž asi 200 muselo jít k zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme