Lavinové nebezpečí hrozí v Jeseníkách i Krkonoších, tam je navíc poškozené tyčové značení

V Krkonoších a Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. V Krkonoších za posledních pět dní napadlo okolo 65 centimetrů sněhu.

Špindlerův Mlýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeseničtí záchranáři. (Ilustrační snímek) | Foto: Urban Sanden | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Sníh vítr nafoukal na závětrné svahy a vytvořil desky zmrzlého sněhu. Lavina se může uvolnit už při malém zatížení. Podle Roberta Dlouhého z krkonošské horské služby je třetí lavinový stupeň nejzrádnější.

Při třetím stupni se můžou samy uvolnit takzvané střední laviny. Horská služba doporučuje, aby lidé byli opatrní a raději vůbec nevstupovali na svahy prudší než 35 stupňů.

Poničené značení

Prudký nárazový vítr v Krkonoších poničil tyčové značení. Podle záchranářů chybějí některé značky na Stříbrném hřebenu, na Luční hoře a taky cestou ze Sněžky k odbočce na Travers. Jednotlivé tyče horská služba pravidelně kontroluje a doplňuje.

„Vlivem větru se to tyčové značení občas poláme. Občas to může porazit i nějaký rolbař, když nevidí v mlze. My se snažíme to značení průběžně opravovat a doplňovat. Není to nikde souvislá řada tyčí,“ dodává pro Radiožurnál Dlouhý.

Návštěvníci hor by měli být při svých túrách pozorní hlavně za snížené viditelnosti.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme