V Krkonoších kleslo lavinové riziko na druhý stupeň. Horní úsek lanovky na Sněžku kvůli větru nejezdí

Lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš v sobotu kleslo ze třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. To znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou podle horské služby převážně bezpečné. Na hřebenech hor je 80 až 120 centimetrů sněhu. Třetí stupeň nadále platí na polské straně. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, vítr ale dosahoval rychlosti přes 100 km/h.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kotel, výrazná dominanta západních Krkonoš při pohledu z Horních Míseček

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou třeba Kotelní jámy nebo údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe. Ilustrační foto | Foto: Martin Prachař | Zdroj: Český rozhlas

Třetí lavinový stupeň platil v Krkonoších od 2. února. Horská služba jej vyhlásila po vydatnějším sněžení, silném větru v posledních dnech, kdy na horách napadlo přes půl metru sněhu.

První lavinový stupeň platil od 2. prosince a od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň.

Jak vypadalo počasí na Sněžce ve středu, ukazuje video horské služby:

„Za poslední sněžení napadlo 90 až 100 cm sněhu v kombinaci se silným jihozápadním až severozápadním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, žlabech a odtrhových zónách," uvedl na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Nad pásmem lesa na závětrných severních a jižních svazích se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. Na západních a východních svazích mohou být laviny deskové ze starého sněhu. Uvolnění laviny je podle horské služby možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích.

„Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Horská služba nad Pecí upozorňuje na místy poškozené tyčové značení, což může při snížené viditelnosti komplikovat orientaci.

Místo lanovky chůze

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Dolní úsek byl v sobotu ráno na rozdíl od horního v provozu. Na Sněžce ráno dosahoval vítr podle polské horské služby rychlosti přes 100 km/h, byla tam mlha, sněžilo a bylo kolem osmi stupňů pod nulou.

Šetří vodu i peníze. Technologie SNOWsat pomáhá provozovatelům skiareálů zasněžovat efektivněji

Číst článek

Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje.

Sněžka je charakteristická svým jehlanovitým tvarem a z hlediska počasí jde podle meteorologů o extrém a nemusí být vždy reprezentativním místem toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů v sobotu ráno vítr dosahoval rychlosti v nárazech více než 60 km/h, byla tam mlha a šest stupňů pod nulou a sněhu 110 cm, uvedla Horská služba Krkonoše.

V Krkonoších má být v sobotu podle meteorologů proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. Vítr čerstvý západní by měl k večeru slábnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme