V Krkonoších snížili stupeň lavinového nebezpečí, platí třetí z pěti

V Krkonoších v sobotu klesl lavinový stupeň nebezpečí ze čtvrtého na třetí. Platit by měl i v neděli, uvedli horští záchranáři na webu. Čtvrtý stupeň byl od úterý, v Krkonoších se vyhlašuje výjimečně. Riziko lavin je ale stále značné. Mezinárodní stupnice má pět bodů.

Špindlerův Mlýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů a vyhnout se lavinovým katastrům (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na hřebenech Krkonoš je kolem 200 centimetrů sněhu. Sesuv laviny je možný už při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích.

Samovolné uvolnění velmi velkých lavin horští záchranáři nepředpokládají. Lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů a vyhnout se lavinovým katastrům. Túry vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme