Sníh, vítr i střídání teplot: v Krkonoších vzrostlo nebezpečí lavin

V Krkonoších od čtvrtka platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Důvodem je vydatné sněžení, silný vítr a střídání teplot v posledních dnech. Vyplývá to z webu horské služby. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) (Aktualizováno: 9:53 3. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše. Ilustrační foto. | Foto: Radana Schaeferová

Na hřebenech Krkonoš je okolo jednoho metru sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo 25 centimetrů nového sněhu, a za poslední periodu dokonce 40 centimetrů nového sněhu.

„Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru, který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích,“ uvedl na webu Robert Dlouhý z horské služby.

Vědci ze správy Krkonošského národního parku zkoumají vliv lavin na tamní přírodu

Číst článek

Horská služba varuje, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti již na svazích se sklonem nad 30 stupňů.

Lidé by si měli také počínat opatrně na hřebenech Krkonoš, kde fouká silný vítr a orientaci ztěžuje mlha. „Na hřebenech je snížená viditelnost. Doporučuji nevzdalovat se tyčovému značení,“ řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Kvůli silnému větru ve čtvrtek nejede horní úsek lanovky na Sněžku. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Horní úsek by neměl jet ani v pátek. Lanovka na Sněžku může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Mlha a závěje

Podle předpovědi meteorologů by mělo být ve čtvrtek postupně zataženo až oblačno a na většině území sněhové přeháňky, na horách četnější. Večer má srážek a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus tří stupňů Celsia do nula stupňů, v 1000 metrech na horách má být kolem minus sedmi stupňů. Kvůli silnému větru se mohou od 600 metrů tvořit sněhové jazyky a nad 800 metrů i závěje.

Lavina v tyrolských Alpách zabila českého lyžaře, vyjel mimo sjezdovku

Číst článek

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus 11 stupňů Celsia, silná mlha a v okolí ležel více než metr sněhu. Vítr dosahoval v nárazech na hřebenech hor přes 70 kilometrů v hodině.

Lavinové nebezpečí horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Lavinové nebezpečí stouplo na druhý stupeň po dalším sněžení 13. prosince a kleslo zpět na první 17. prosince. Druhý stupeň byl znovu vyhlášen 22. prosince.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme