Horská služba varuje před náledím a ledovkou v Krkonoších. I přes den tam bude pod nulou

V Krkonoších v noci mrzlo, a i nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Především na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem.

Špindlerův Mlýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Sněžce byla pocitová teplota kvůli silnému větru téměř 22 stupňů pod nulou (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1 415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou a vítr dosahoval rychlosti přes 43 km/h. V okolí je metr sněhu z toho deset centimetrů nového. Horská služba to v pondělí uvedla na svém webu.

V Česku hrozí noční a ranní mráz. Meteorologové varují, že hrozí poškození kvetoucích stromů

Číst článek

Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a ve žlebech v lavinových katastrech, kde se mohou vyskytnout laviny deskové.

„Po oteplení se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta. Na ledový povrch napadlo za 24 hodin deset centimetrů sněhu za působení severního větru,“ uvedl v pondělním hlášení Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. „Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Začátek příštího týdne bude chladný, přes noc bude mrznout. Poté se začne oteplovat

Číst článek

Meteorologové pro pondělí předpovídají v Krkonoších proměnlivou oblačnost, odpoledne místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat pod nulou, od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Vítr bude k večeru slábnout.

Nouzový stav

Přestože v České republice platí nouzový stav kvůli šíření koronaviru, lidí se pohybuje po Krkonoších nebývale hodně. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Horská služba České republiky i zdravotničtí záchranáři varují před nezodpovědným chováním v horách zvláště nyní, kdy platí nouzový stav.

Nabádají návštěvníky hor, aby bezpodmínečně dodržovali vládou vyhlášená mimořádná opatření a zbytečně neriskovali. Zásahy záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.

O víkendu v Obřím dole na úbočí Studniční hory utrpěl po pádu v extrémním terénu středně těžké zranění skialpinista, který lyžoval tam, kde neměl, v první zóně Krkonošského národního parku. Na místě zasahoval také vrtulník. Zásah označili záchranáři za náročný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme