Pod vrcholem Sněžky se objevila mandala. ‚Poničili jedinečné místo,' říká o vandalech správa parku

Pod vrcholem Sněžky ve čtvrtek někdo nad ránem vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů, tzv. mandalu, čímž nevratně poničil křehký ekosystém arkto-alpínské tundry. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali. Krkonošský park zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenná mandala pod vrcholkem Sněžky. | Foto: Milan Blaha a archiv Správy KRNAP | Zdroj: ČTK/PR/Milan Blaha a archiv Správy KRNAP

Správa Krkonošského národního parku vyzvala svědky k poskytnutí informací, ve čtvrtek to sdělil mluvčí správy parku Radek Drahný. 

„Svým uměleckým dílem neznámí vandalové poničili jedno z nejvzácnějších míst v naší republice. Po pachatelích pátráme a uvítáme jakékoliv informace, které by vedly k jejich dopadení,“ uvedl Drahný.

Rada krkonošského parku schválila návrh nových zón. Místo tří vzniknou čtyři nové zóny

Číst článek

Podle něj za takový čin hrozí pokuta až 10 000 korun. Je to zásah do dochovaného prostředí mrazem tříděných půd. Zlikvidovali vegetaci, sešlapali okolí, ohrozili na Sněžce žijící či hnízdící ptáky, jako je linduška horská nebo pěvuška podhorní, uvedl v SMS zprávě Drahný.

Strážce národního parku na to upozornil Milan Blaha, majitel České poštovny na Sněžce. Objevil jsem to okolo deváté hodiny. Museli to udělat v noci nebo za svítání. Včera (ve středu) to být nemohlo, byl silný vítr. Byly tam vysypané dřevní piliny a to by vítr rozfoukal,“ řekl Blaha.

Podle něj to nikdo z místních nebyl. Musel to udělat někdo, kdo k horám nemá žádný vztah, nějací neználci, kteří si myslí, že si mohou kdekoli dovolit, cokoli. Ten, kdo to udělal, by měl měsíc za trest uklízet Krkonoše,“ dodal Blaha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme