Autorka mandaly se přihlásila správcům krkonošského parku. Musela zaplatit pokutu

Autorka spirály vytvořené z kamenů pod vrcholem Sněžky se v pátek ráno sama přihlásila na Správě Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. Za prohřešek musela zaplatit pokutu 5000 korun. Uvedl to mluvčí národního parku Radek Drahný.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mandala pod vrcholem Sněžky. | Foto: Správa Krkonošského národního parku

„Uložili jsme pokutu ve výši 5000 korun, protože se k přestupku přiznala a byla ochotna s úřady spolupracovat na jeho vyřešení. Kromě toho odborníci zjistili, že nedošlo k fatálnímu poškození lokality,“ řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Pod vrcholem Sněžky se objevila mandala. ‚Poničili jedinečné místo,' říká o vandalech správa parku

Číst článek

Autorovi obrazce, který vznikl v křehkém ekosystému arkto-alpínské tundry v nejcennější lokalitě Krkonoš, hrozila pokuta až 10 tisíc korun.

Spirálu o průměru více než dvou metrů sestavila žena podle Drahného ve středu odpoledne z volně roztroušených kamenů. Nedošlo tak podle něj k zásahu do půdního krytu.

„Tím, že nešla do země, nepoškodila naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin. Vzhledem k tomu, že je začátek září, tak nedošlo k zásadnímu ovlivnění hnízdění ptáků. Měla to vytvořit snad ve středu odpoledne,“ vysvětlil Drahný.

Spirála byla ve vnitřní části ozdobena dřevěnými pilinami, které si žena na místo přinesla. „Řekla, že šlo o spontánní nápad, že si neuvědomovala, že to může být z hlediska ochrany přírody problematické. Omluvila se a slíbila osobní brigádnickou pomoc Správě KRNAP pro ochranu krkonošské přírody,“ dodal Drahný.

Na případ upozornil strážce parku ve čtvrtek ráno majitel České poštovny na Sněžce Milan Blaha. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali.

Obrazec vznikl za řetězovými zábranami, které mají zabránit návštěvníkům Sněžky v pohybu po cenném území na vrcholu nejvyšší české hory. V letní sezoně se denně na Sněžce vystřídají tisíce lidí. Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Krkonoších. Lze se tam dostat pěšky z několika směrů a také kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme