‚Je třeba se mít na pozoru.‘ V Krkonoších minulý týden spadly tři velké laviny, nikomu se nic nestalo

Horská služba v Krkonoších v uplynulých dnech zaznamenala pád tří velkých lavin. Laviny se utrhly během nevlídného počasí ke konci minulého týdne v období 2. až 5. února v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Nikomu se ale nic nestalo. V té době platil třetí stupeň lavinového nebezpečí. Informovala o tom Horská služba. Aktuálně platí v Krokonších druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

Krkonoše Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima na horách, ilustrační foto

V Krkonoších aktuálně platí druhý stupeň lavinového nebezpečí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dvě z nich se uvolnily v Malé a Velké kotelní jámě, obě měřily kolem 700 metrů. Třetí lavina se uvolnila v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Délka této laviny byla přes jeden kilometr," uvedli zástupci krkonošské horské služby.

Všechny tři laviny byly deskového charakteru a měly velký destrukční potenciál. „Obecně platí, že ‚velká‘ lavina může zasypat a zničit auta, poškodit kamiony, zničit malé budovy a polámat několik stromů. Riziko velmi vážných následků pro lyžaře stržené velkou lavinou je velmi vysoké. V současnosti platí v Krkonoších druhý stupeň lavinového nebezpečí, je třeba se mít na pozoru,“ upozornila horská služba.

Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a situace je označována za velmi zrádnou, v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty.

2. stupeň nebezpečí

Na hřebenech Krkonoš je aktuálně 100 až 150 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

Na Sněžce hrozí značné nebezpečí lavin, lyžařských areálů se to podle horské služby netýká

Číst článek

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Nachází se v nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku, a lidé by tam proto neměli co dělat.

První stupeň lavinového nebezpečí v české části hor byl poprvé v této zimní sezoně vyhlášen loni 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince.

Horská služba odvolala nejnižší stupeň lavinového rizika letos 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna, na druhý 21. ledna a na třetí v české části hor 1. února. Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo z třetího na druhý stupeň 9. února.

V sobotu se musel kvůli počasí zastavit horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory. Vítr na nejvyšší české hoře totiž v sobotu dosáhl hranice orkánu, překročil hranici 117,7 kilometru v hodině. Vyplývá to z údajů stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Lanovka může být v provozu pouze do rychlosti 60 kilometrů v hodině. Dolní úsek lanovky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora, zastaven nebyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme