Kromě náledí hrozí i vzestupy hladin

Meteorologové varují, že od nedělního večera se bude hlavně na Moravě a Českomoravské vrchovině místy opět tvořit ledovka. Protože se ale dešťové srážky v noci postupně rozšíří z jihozápadu Čech na území celé republiky, náledí se nevyhne ani dalším oblastem. Se zledovatělými silnicemi a chodníky by tak měli počítat i v severovýchodních Čechách. Na některých českých řekách navíc hrozí kvůli vytrvalému dešti vzestupy hladin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zledovatělé chodníky

zledovatělé chodníky | Foto: Ivan Babej

Ranní déšť a teploty pod bodem mrazu pokryly v neděli ledem silnice na Vysočině - ty byly sjízdné jen s nejvyšší opatrností. Pracovníci údržby silnic nabádali řidiče k nejvyšší opatrnosti zejména na vozovkách sypaných drtí, protože posyp zalévala namrzající voda.

Během noci na neděli ledovka komplikovala dopravu v jižních Čechách, na dálnici D1 v okolí Humpolce a také třeba na Litoměřicku. Silničářům i řidičům tam ale ráno pomohlo oteplení. Motoristům i přesto doporučují zvýšenou opatrnost.

V Jihočeském kraji jsou už všechny komunikace podle silničářů sjízdné. Náledí se ale ještě může místy objevovat i na silnicích I. tříd, které jsou jinak mokré po chemickém posypu. Zhoršená sjízdnost i nadále trvá na silnicích III. tříd v okresech Jindřichův Hradec, Písek a Tábor.

V nižších polohách trutnovského okresu jsou silnice I. a II. třídy holé a mokré, na vozovkách III. třídy se údržba stále provádí. V Krkonoších, kde teploty neustále kolísají, jsou silnice udržované posypem - silničáři přesto doporučují do hor zatím nevyjíždět, pokud to není nutné. V oblasti Orlických hor se zledovatělý povrch vozovek neustále ošetřuje posypem. S přetrvávající ledovkou musí řidiči i přes prováděnou údržbu počítat také v některých oblastech Náchodska.

Vytrvalé dešťové srážky mohou v Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji zvednout hladiny některých toků. Jak Českému rozhlasu řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu, zvláště na šumavských a krušnohorských tocích by mohly dosáhnout 1. a 2. stupně povodňové aktivity. "V povodí horní Berounky není vyloučen ani třetí povodňový stupeň, to znamená ohrožení. Ale zdá se, že již v úterý - protože srážky budou slábnout - toto nebezpečí pomine."

Na Vysočině dělá led vrásky nejen řidičům a silničářům, ale také energetikům. Krátkodobé výpadky v dodávkách elektřiny zaznamenaly téměř všechny domácnosti v kraji. Celkový počet poruch přesáhl stovku. Jejich odstraňování věnovali pracovníci Jihomoravské energetiky celou noc.

V pátek dopoledne bylo na jednom metru vodičů asi tři a půl kilogramu námrazy, v sobotu dosáhla námraza v některých místech na Vysočině až neuvěřitelných šesti kilogramů na metr vedení. Aby se předešlo škodám na elektrických zařízeních, museli pracovníci energetických závodů jednotlivá vedení vyhřívat. Na několika místech museli vyrazit do terénu i se stíracími tyčemi a srážet námrazu ručně.

Energetici ale mají problémy i nyní, kdy námraza taje - při oteplování totiž dochází k samovolnému opadávání ledu z vedení, a tím i k výpadkům a poruchám. Kvůli jedné z nich se v sobotu ponořilo na 14 minut do tmy prakticky celé krajské město Jihlava a jeho okolí. Celkový počet poruch vysokého a velmi vysokého napětí na Vysočině přesáhl tři desítky, k tomu je ale třeba ještě připočítat poruchy na sítích nízkého napětí, tedy v rozvodech v jednotlivých obcích. Těch bylo více jak 50 a doba likvidace místních poruch se protáhla i na několik hodin.

Lenka Rákosová, Marika Táborská, Jana Tomková, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme