Česko 1:2 Rakousko

Kromě zvýšení platů musejí nemocnice kompenzovat i růst DPH

Ministr zdravotnictví Leoš Heger nařídil státním nemocnicím navýšit od ledna platy zdravotníkům o 6,25 procenta, k dalšímu zvýšení by pak mohlo dojít nejdřív v pololetí. Odbory ale chtějí přidat 10 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Motol | Foto: Filip Jandourek

Jak řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, zdravotníci vyčkají na půli února, kdy dostanou výplatu za leden. Další postup zatím nechce předjímat.

Ministr Heger ostatní nemocnice k navýšení platů donutit nemůže. Počítá ale s tlakem konkurence. Když státní nemocnice mzdy zvýší, budou se muset podle Hegera připojit i krajské a menší nemocnice, jinak jim lékaři utečou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula ve Světě o osmé

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula připomněl, že vyhláška nenavýšila zvýšení prostředky tak, aby se mohla částka snadno vygenerovat.

“Jsme povinováni toto navýšit, asi to půjde na úkor z rezerv, které máme z minulých let. Navýšíme 6,25 procenta u všech zdravotníků, nejen lékařů.”

“Snažíme se postupovat velmi korektně s odborovou organizací. Spravili jsme je detailně s ekonomickou situací a myslím, že částka 6,25 byla odsouhlasena jako maximum možného. Myslím, že požadovat 10 procent v situaci, kdy naprostá většina oborůl jde ekonomicky dolů, je trochu nereálné.”

Prymula take připomněl, že vedle platů je třeba také kompenzovat růst DPH.

Ladislav Dvořák, Matthias Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme