Tři podezření na koronavirus v Česku. U Číňana v Českých Budějovicích se nemoc nepotvrdila

Kroměřížská nemocnice prověřuje podezření na koronavirus u pacienta, který se nedávno vrátil z Číny. Informaci přinesla v pondělí odpoledne Česká televize, Radiožurnálu ji potvrdil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Zdravotníci muže transportovali na infekční oddělení do nemocnice v Uherském Hradišti. Dvě možnosti nákazy řeší i hygienici v Moravskoslezském kraji. V Českých Budějovicích ani v Nemocnici Na Bulovce se podezření nepotvrdilo.

Kroměříž/Opava/České Budějovice (Aktualizováno: 23:01 27. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky v pražské Nemocnici Na Bulovce, kde se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo

Vzorky v pražské Nemocnici Na Bulovce, kde se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Na plicní ambulanci v Kroměřížské nemocnici se obrátil muž, který měl příznaky chřipkového onemocnění a který byl na konci prosince a začátku ledna jako turista v Číně. Naši zdravotníci ihned zareagovali, udělali nezbytná opatření, vybavili se ochrannými pomůckami, pacientovi dali roušku, dali ho do izolace a informovali hygieniky,“ popsal pro televizi Havrlant.

Koronavirem se nakazilo už 2744 lidí. Čína zkouší pacienty z Wu-chanu léčit přípravky proti HIV a AIDS

Číst článek

„Bylo rozhodnuto, že pacient bude transportován na infekční oddělení uherskohradišťské nemocnice, kde bude hospitalizován, kde se mu odeberou vzorky a ty se odešlou na specializovanou laboratoř, kde by měla být případná nákaza být potvrzena, nebo vyloučena.“

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) v pondělí sdělil novinářům, že pacientem je 39letý muž, který údajně cestoval sám a z Číny se vrátil před 14 dny. Výsledky testů by podle hejtmana měly být známy zřejmě v pondělí večer.

Ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek v pondělí uvedl, že pacient má standardní režim, žádná speciální opatření se kvůli jeho přijetí nechystala. „Bude izolován na jednolůžkovém pokoji, bude k němu chodit jen vyčleněný ošetřující personál vybavený potřebnými ochrannými pomůckami. Budeme k němu přistupovat jako k infekčnímu pacientovi s nebezpečím vzdušné nákazy,“ řekl ředitel.

Další případy

Moravskoslezští hygienici mají už dvě podezření na nákazu koronavirem v kraji. Nejprve informovali o Číňance, která před 11 dny přicestovala z Číny a po příletu u ní propukl kašel a dostala teplotu. Druhým pacientem je Čech ve věku přes 30 let, který je v Česku po návratu z Číny už tři týdny. Celou dobu má zdravotní problémy. Oba případy se vyskytly Opavsku. Uvedla to ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Vzorky odebrané pacientům putovaly do Státního zdravotního ústavu. Svrčinová řekla, že výsledky by měly být známy v úterý.

Na koronavirus testovali hygienici i vzorky od muže, který je hospitalizován v Českých Budějovicích. Čínský turista, který byl v pondělí odpoledne izolován na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice, ale podle nich trpí běžnou respirační infekcí. Informaci potvrdila ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Na Bulovce nákaza není

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, si vyžádal už 81 mrtvých a 2 744 nakažených. Čínská vláda ve snaze zamezit dalším přenosům koronaviru prodloužila až do neděle volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, které začaly v sobotu.

Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce oznámila, že je na případné pacienty nakažené koronavirem připravena, pro tyto případy má zatím vyčleněny dva pokoje. Počty lůžek může v případě potřeby zvýšit.

Lékárnám docházejí roušky. Češi se obávají koronaviru a sezonních onemocnění

Číst článek

V Nemocnici Na Bulovce se u ženy z Brazílie koronavirus nepotvrdil. V pondělí to uvedla Kristýna Herrmannová z Kliniky parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. Žena je umístěná na běžném oddělení izolace, nikoliv v bioboxu pro vysoce nakažlivé choroby. Pacient, který byl v nemocnici už v pátek, má výsledky také negativní.

Nemocná žena cestovala po jihovýchodní Asii. „O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajský epidemiolog,“ uvedla Herrmannová. Pokud by se koronavirus potvrdil, zůstala by žena na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v pokoji na izolaci. „Zatím nepovažujeme koronavirus za vysoce nebezpečnou nákazu, proto nebude nutné ji přesunout do bioboxu,“ dodala.

Kryštof Šimek, hag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme