Olomoucké arcibiskupství nevzdává boj o Květnou zahradu v Kroměříži. Podalo ústavní stížnost

Olomoucké arcibiskupství podalo ústavní stížnost ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži, památku na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle pravomocného verdiktu má zahrada zůstat ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v rámci církevních restitucí. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází, ve středu to potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Brno/Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květná zahrada v Kroměříži

Květná zahrada v Kroměříži | Foto: Vojtěch Man | Zdroj: Český rozhlas

„Využili jsme i této poslední možnosti v rámci českého právního řádu, abychom dostáli své úloze dobrého hospodáře, protože cítíme odpovědnost za staletý majetek olomouckých biskupů jako velice zásadní a závažnou. Chceme využít všech nabízených možností, abychom opravdu měli jistotu, že jsme pro tuto úlohu udělali vše, co bylo v našich silách,“ řekl mluvčí Gračka.

Církev se dovolala kvůli Květné zahradě v Kroměříži. Dříve získala zámek a Podzámeckou zahradu

Číst článek

„Chceme, aby nezávislá instituce i v té nejvyšší instanci potom rozhodla, zda ten náš nárok je oprávněný, nebo není,“ doplnil.

Arcibiskupství v žalobě tvrdilo, že zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou. Církev je získala v rámci majetkového vyrovnání v roce 2015. Květná zahrada však podle rozsudku může fungovat samostatně, navrácení církvi se jí tedy netýkalo.

Květná zahrada zůstane v rukou státu. Soud rozhodl, že památku nemusí vydat církvi

Číst článek

Kroměřížský zámek a obě zahrady byly zapsány na seznam UNESCO společně. Arcibiskupství dříve uvádělo, že jde o jeden z důkazů jejich funkční souvislosti. Prostřednictvím svých právních zástupců také uvedlo, že zahrady a zámek mívaly v minulosti vždy stejného vlastníka, nejdříve církev, poté stát.

Dovolání arcibiskupství odmítl nedávno Nejvyšší soud. Poukázal na znění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který prý vydání zahrady neumožňuje.

Církev se odvolala v kauze Květné zahrady v Kroměříži. ‚Jsme přesvědčeni, že se zámkem tvoří celek.‘

Číst článek

„Soudy nemohou politickou reprezentací zvolené pojetí nápravy majetkových křivd uzpůsobovat vlastním představám o žádoucí míře kompenzace újmy, kterou církve a náboženské společnosti v minulosti utrpěly,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Nesouhlasil ani s tvrzením, že zahradu, která kdysi sloužila k relaxaci a odpočinku církevních hodnostářů, lze podřadit pod pojem „obydlí duchovních“.

V zahradě, která patří k turistickým lákadlům Kroměříže, v roce 2014 skončily práce za 230 milionů korun spolufinancované evropskými penězi. Díky nim se její část vrátila do své podoby ze 17. století, kdy ji založil olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme