Policie stíhá kroměřížského starostu kvůli dohodě o kanalizacích. Podle vedení města jde o politický boj

Policie stíhá nezávislého starostu Kroměříže Jaroslava Němce. Obvinění se týká přijatých právních služeb souvisejících s uzavřením dohody mezi akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž v roce 2016. Starosta o svém stíhání informoval na facebooku, informaci potvrdil také mluvčí radnice Jan Vondrášek. Trestní oznámení podal anonym před loňskými komunálními volbami. Němec ho proto chápe jako součást politického boje.

Kroměříž (Aktualizováno: 18:30 23. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy na Velkém náměstí v Kroměříži | Foto: Mercy | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) | CC BY-SA 4.0,©

Věcí se z rozhodnutí žalobce více než rok zabývala policie v Uherském Hradišti. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže před časem uvedl, že radnice při uzavírání smluv nepochybila.

„Vodu od Vodovodů a kanalizací Kroměříž odebírá 130 tisíc lidí. Šlo o to ochránit majetek města,“ řekl novinářům koncem srpna Němec.

Církev se odvolala v kauze Květné zahrady v Kroměříži. ‚Jsme přesvědčeni, že se zámkem tvoří celek.‘

Číst článek

Starosta je přesvědčený, že město postupovalo správně.

„Na začátku město nemělo představu, jak zajistit, aby Vodovody a kanalizace Kroměříž zůstala v rukou měst a obcí. Zadávali jsme proto právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby bylo nutné objednat v souvislosti s útoky, které se objevily po přijetí akcionářské dohody,“ uvedl v pondělí.

Právo na samosprávu

Uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová řekla, že na pokyn státního zástupce z Kroměříže nebude policie k případu poskytovat žádné informace. Kroměřížská okresní státní zástupkyně Jana Kranzová řekla, že kvůli neveřejnosti přípravného řízení nelze uvést informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti níž se trestní řízení vede.

Potvrdila ale, že jeden z jejích kolegů dozoruje přípravné řízení, které vede policie pro zločiny zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku, za které hrozí v případě prokázání viny tři až deset let vězení. „Trestní řízení se týká okolností uzavírání smluv o poskytování právních služeb,“ uvedla Kranzová.

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která město ve věci zastupuje, ze všech materiálů vyžádaných policií vyplývá, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem. Státní zastupitelství však podle Vondráška aktuálně vydalo usnesení, kde ustanovuje městu ve věci opatrovníka, takže by Zwyrtek Hamplová nemohla město v pozici poškozeného zastupovat. Proti tomu se radnice zřejmě bude bránit.

„Odebrat městu právo na samosprávu, a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby ten rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce. Půjdeme s daným usnesením k Ústavnímu soudu, protože dané rozhodnutí nemůže obstát,“ uvedla advokátka.

Přijatelná cena vody

Němce podpořilo vedení města. „Uzavření akcionářské dohody ve Vodovodech a kanalizacích Kroměříž považujeme za správný krok, který občanům přinesl prospěch,“ uvedli místostarostové Daniela Hebnarová (ODS), Vít Peštuka (za Zdravé Kroměřížsko), Karel Holík (ČSSD) a Vratislav Krejčíř (Piráti).

Akcionářská dohoda ve Vodovodech a kanalizacích Kroměříž byla uzavřena na podzim 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Dohoda obyvatelům regionu podle vedení města na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí, a ne u privátních subjektů.

ČTK, mv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme