Pravá vesnická zastávka. Krucemburk se pyšní novou autobusovou stanicí, která vypadá jako světnice

V Krucemburku na Havlíčkobrodsku mají novou zastávku autobusu. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného. Tahle je ale něčím speciální. Vypadá totiž jako venkovská světnice. „Je to něco mezi obytnou místností, předsíní a zastávkou,“ popsal serveru iROZHLAS.cz starosta městyse Otto Kohout.

Fotočlánek Krucemburk (Havlíčkobrodsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní zastávka Krucemburk, Sokolovna byla ve špatném stavu. „Rezavá střecha, mokré zdi, nevzhledná opadávající omítka, podhled s nahnilými palubkami, část krovů na výměnu, nedostatečné vybavení,“ popsal Kohout.

Obec proto musela přistoupit k rekonstrukci zastávky. Na pomoc přizvali architekta Davida Ptáčka, který přišel s originálním řešením opravy zastávky autobusu.

Nový vstup a soukromé studovny. Podívejte se, jak po 7 letech rekonstrukce vypadá Klementinum

Číst článek

„Zděný objekt připomíná svojí formou jednoduchý archetyp místnosti - čtyři stěny, podlaha, strop, dveře a okno. Cimra, obytná místnost, světnice. Extrahovali jsme atributy těchto vesnických prostor a aplikovali je v nejsnesitelnější možné míře do prostoru zastávky. Včetně vybavení,“ popsal starosta. Vznikl tak projekt Pravé vesnické zastávky.

Nejprve na podzim 2016 došlo k opravě samotného objektu. Až na podzim roku 2017 byla zastávka definitivně dokončena.

Je vybavena kromě lavice také stolem a dvěma židlemi, knihovnou s knihami, zrcadlem a věšákem. Bílé stěny jsou vymalovány tradičním modrým vzorem. Zastávka je také osvětlena a hlídána kamerou, která snímá celý prostor a má podle starosty „odrazovat případné vandaly“.

Bagr v hledišti a lustr na zemi. Podívejte se, jak probíhá rekonstrukce Státní opery

Číst článek

Nyní by podle starosty neměl objekt sloužit jen jako zastávka, kde budou obyvatelé Krucemburku čekat na autobus, ale i místo, kde se mohou lidé scházet a hrát třeba šachy.

Kolik ale taková oprava stála? „Celkové náklady opravy činily necelých 170 000 korun. Opravu podpořil dotací ve výši 61 501 Fond Vysočiny,“ dodal starosta s tím, že by oprava nebyla levnější, kdyby městys zastávku zrekonstruoval běžným způsobem. Navíc vybavení darovali občané Krucemburku sami.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme