Pravou vesnickou zastávku v Krucemburku nikdo nezničil. Po roce vypadá jako nová

Loni na podzim otevřeli v Krucemburku na Havlíčkobrodsku zvláštní zastávku autobusu. Vypadala totiž jako venkovská světnice. Server iROZHLAS.cz po roce zastávku se stolem, židlemi, knihovnou, zrcadlem a věšákem navštívil a zjistil, že stále vypadá jako nová. Nikdo ji žádným způsobem nepoškodil. Může za to i zabezpečení zastávky.

Krucemburk (Havlíčkobrodsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení městysu před dvěma lety řešilo, co se zastávkou Krucemburk, Sokolovna, která byla ve špatném technickém stavu. „Rezavá střecha, mokré zdi, nevzhledná opadávající omítka, podhled s nahnilými palubkami, část krovů na výměnu, nedostatečné vybavení,“ popsal před rokem tehdejší starosta Otto Kohout.

Pravá vesnická zastávka. Krucemburk se pyšní novou autobusovou stanicí, která vypadá jako světnice

Číst článek

Oprava zastávky začala v roce 2016 a otevřena byla na podzim 2017. Autorem návrhu byl architekt David Ptáček, který přišel s nápadem vytvořit ze zastávky autobusu světnici, která by sloužila nejen k čekání na spoj, ale také k setkávání.

Zastávku vybavili kromě lavice také stolem a dvěma židlemi, knihovnou s knihami, zrcadlem a věšákem. Bílé stěny pokryl tradiční modrý vzor. Většinu vybavení přitom poskytli sami obyvatelé městysu.

Kostnici v Kutné Hoře čeká rozsáhlá rekonstrukce. Restaurátoři rozeberou všechny pyramidy z kostí

Číst článek

Zastávku městys vybavil kamerou, která snímá celý prostor a měla podle tehdejšího starosty „odrazovat případné vandaly“. To je podle pana Milana Michka jeden z důvodů, proč zastávka i více než rok od otevření vypadá jako nová. „Nikdo ji neničí, ani nevandalizuje,“ řekl fotografce serveru iROZHLAS.cz.

Místní se navíc o zastávku starají. Paní Libuše Šlerková ji chodí zametat a zalévá zde květiny. O vánocích pak s dalšími ženami z městysu vyrábí adventní věnec na stůl do zastávky.

Paní Libuše také upozorňuje na fotografie pověšené na zdech. Jsou na nich zachycená místa z okolí. Na jedné z nich je i bývalá škola, kterou za války vybombardovali.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme