Seznam UNESCO se může rozšířit o Krušné hory. Česká delegace o nich bude vyjednávat v Ázerbájdžánu

Česko by po šestnácti letech mohlo mít nový přírůstek na seznam světového hmotného kulturního dědictví UNESCO. Na zasedání organizace do ázerbájdžánského Baku v pondělí odlétá česká delegace. Jejím cílem je dotáhnout zápis krušnohorských hornických památek. Jedná se o pět míst na české a 17 na německé straně hranice.

Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krušné hory | Foto: Lubor Ferenc | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-NC 4.0,©

„Jedná se o opravdu specifickou skupinu památek, zejména památek technických v poměrně velké rozloze hornické krajiny na obou stranách Krušných hor,“ shrnul pro Radiožurnál výjimečnost navržených památek náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, který o zapsání na seznam světového hmotného kulturního dědictví za Česko vyjednával.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Nominační dokumentaci připravoval mimo jiné ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge Michal Urban. Podle něj by zápis k památkám mohl přitáhnout větší zájem veřejnosti.

„Znamená mezinárodní prestiž a pochopitelně i prestiž na republikové úrovni. Zvýšení návštěvnosti – zvyšuje se počet turistů. To znamená pro Krušné hory jako celek by se to mohlo pozitivně odrazit v nárůstu cestovního ruchu,“ říká.

Kladrubský hřebčín na seznamu UNESCO? Komise chce doplnit žádost o další informace

Číst článek

Rozvoj turismu

Lokality v městech a obcích jako Jáchymov, Abertamy, Boží Dar, Horní Blatná, Krupka a Měděnec mají podle něj tu výhodu, že jsou mimo velká města a nemělo by tam hrozit přehlcení turisty.

„Oproti standardním památkám, jako je Český Krumlov, Telč nebo Kutná Hora, což jsou městská jádra, v tomto případě i kdyby nárůst byl v desítkách procent, tak se to na tom prostoru rozprostře,“ dodává Urban.

Rezervy stále vidí v technické infrastruktuře. Vše zatím řeší plán vypracovaný s obcemi a místními podnikateli.

„Slibuji si od toho, že by to mohlo posílit regionální identitu a lidi, kteří tady v Krušných horách žijí, budou na ten region více hrdí a pyšní,“ vidí Michal Urban hlavní nehmotnou výhodu zápisu na světové hmotné kulturní dědictví UNESCO.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme