Pozvání na Pražský hrad dostali i proruští aktivisté z krymskotatarské organizace. Účastí se pochlubili

Pozvánku na oslavy 28. října na Pražském hradě dostali i proruští aktivisti z krymskotatarské organizace, zjistil to Deník N. Spolek Kyrym birligi po slavnostní recepci napsal na facebooku, že prezident Miloš Zeman uznal Krym za součást Ruska. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nejprve tvrzení ani po opakovaných dotazech deníku nepopřel. ČTK nakonec řekl, že Zeman dál považuje anexi Krymu za protiprávní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad otevírá brány do svých zrekonstruovaných prostor.

Pozvánku na oslavy 28. října na Pražském hradě dostali i proruští aktivisti z krymskotatarské organizace | Foto: SmartEdge Studio (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

Slavnostní recepce ve Španělském sále se v pondělí zúčastnila členka spolku Tamila Nimetullajevová. Pozvání dostal i její manžel, Deníku N ale sdělil, že z „osobních důvodů“ nepřijel.

Proti pozvání prokremelských aktivistů se vymezil ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. Deníku řekl, že například na oficiální akci pořádanou ministerstvem by takové osoby nezval. Dodal ale, že pozvánky na recepci k 28. říjnu jsou záležitostí Hradu.

Členka spolku Tamila Nimetullajevová (vlevo) | Zdroj: Facebook spolku Kyrym birligi

Bývalý mluvčí delegace Evropské komise v Kyjevě David Stulík uvedl, že krymskotatarskou organizaci nepovažuje za partnera ani Evropská unie.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš prý nevěděl, že Hrad na oslavy 28. října pozval i prokremelské aktivisty z Ruskem okupovaného Krymu. Tvrdí, že sám by takové lidi nepozval.

„Absolutně jsem neměl přehled o tom, koho hradní protokol na akci pozval a proč. Nechci jim do toho mluvit, osobně bych je ale na oslavy státního svátku nezval,“ napsal Deníku N předseda vlády.

Nimetullajevová (na snímku vlevo) se dokonce s Babišem na Pražském hradě vyfotila. Premiér ale podle svých slov nevěděl, s kým se fotí. O společný snímek jej prý žádalo více účastníků akce.

„Vůbec jsem netušil, kdo ta paní je. Na recepci mě, podobně jako spousta jiných lidí, požádala o společnou fotku, což neodmítám,“ dodal.

Podpora Moskvě

Spolek Kyrym birligi je podle Deníku N v rámci krymskotatarské komunity okrajový. V ruských a proruských médiích ale hraje významnou roli, protože tam vystupuje za krymské Tatary a vyjadřuje plnou podporu Moskvě.

„Kreml je založil těsně po anexi Krymu, s cílem krymskotatarské hnutí rozštěpit,“ řekl deníku Jan Šír z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Rusko toho využívá ve své propagandě i na mezinárodním poli, kde čelí obviněním z porušování práv krymských Tatarů. Proruskými postoji spolku třeba opakovaně argumentovala ruská mise při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

vvr, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme