KSČM podepsala s hnutím ANO dohodu o toleranci vlády

Představitelé ANO a KSČM v úterý odpoledne v poslanecké sněmovně podepsali dohodu o toleranci kabinetu. Komunisté se v dohodě zavázali podpořit vládu v hlasování o důvěře, zároveň uvádí, že nevyvolají hlasování o vyslovení nedůvěry do konce mandátu kabinetu. Podpis se na rozdíl od pozdějšího potvrzení koaliční dohody ANO a ČSSD odehrál bez přítomnosti médií, tedy i fotografů a kamer.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:18 10. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš

Šéf KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opoziční poslanci v úterý ve sněmovně kritizovali to, že premiér Andrej Babiš (ANO) přivádí komunistickou stranu poprvé od roku 1989 k moci.

Nabízely se podle nich i jiné alternativy vládního uspořádání, kterým však zabránila ambice Babiše, trestně stíhaného v případu dotace na farmu Čapí hnízdo, stát se premiérem.

Zvednout ruce pro Babiše a nevyvolat hlasování o nedůvěře. Smlouva s komunisty je hotová

Číst článek

Všechny subjekty s výjimkou ANO, ČSSD a KSČM deklarovaly, že budou hlasovat proti vládě.

KSČM se v dohodě zavazuje podpořit vládu v hlasování o důvěře svými hlasy. Zároveň uvádí, že nevyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry do konce mandátu kabinetu. „Je to otázka jen iniciace,“ zdůraznil šéf komunistů Vojtěch Filip.

Připomněl, že dohoda obsahuje dohodovací řízení, které by mělo vést k řešení sporů. Pokud se řešení nenajde, dohoda zaniká. "KSČM může hlasovat pro vyslovení nedůvěry v případě, že nebude dohoda naplňována," uvedl.

Lídři ANO a ČSSD po měsících podepsali koaliční smlouvu. Vláda zamíří pro důvěru do sněmovny

Číst článek

Vláda se v dokumentu zavazuje předkládat včas návrhy zákonů, které jsou součástí dohodnutých priorit s KSČM. Měla by je poslat do sněmovny tak, aby bylo dost času je schválit i v Senátu nejpozději půl roku před koncem volebního období. Poslanci ANO mohou podle dohody hlasovat o poslaneckých návrzích KSČM podle svého uvážení.

Dohodu podepsali za ANO premiér a šéf hnutí Babiš a předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, komunisty při podpisu zastoupili Filip a předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. K podpisu dohody se zástupci stran sešli v kanceláři místopředsedy sněmovny Filipa. Podle dřívějšího vyjádření komunistů si zástupci ANO nepřáli, aby novináři u podpisu byli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme