Komunisté s ANO ladí dohodu o toleranci vlády. Chtějí záruky, že jejich návrhy kabinet projedná včas

Patnáct komunistických poslanců zvedne ruce při hlasování o důvěře vládě hnutí ANO a ČSSD. Nová koalice na oplátku podpoří programové priority KSČM. To jsou hlavní teze dohody o toleranci vlády, kterou v těchto dnech ladí premiér Andrej Babiš z hnutí ANO spolu s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Komunisté do návrhu dokumentu chtějí prosadit závazek, že klíčové návrhy začne koalice projednávat nejpozději půl roku před koncem volebního období.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Petr Lundák / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hnutí ANO se v dohodě zaváže, že koalice nebude brzdit komunistické návrhy a aktivně podpoří sedm programových priorit KSČM.

„Tam bude zvýrazněna ta pasáž, aby bylo jednoznačné, že musí být možnost ukončení celého legislativního procesu až po podpis pana prezidenta. Z toho vyplývá, že by ty věci měly následovat, tak jak je budeme chtít předkládat, nejpozději šest měsíců před koncem volebního období,“ vysvětluje pro Radiožurnál místopředseda komunistů Stanislav Grospič. Jinými slovy: koalice musí klíčové zákony předložit nejpozději šest měsíců před novými volbami.

Průzkum: vláda ANO s ČSSD většině Čechů nevadí. Polovině lidí nepřekáží ani podpora komunistů

Číst článek

Komunisté se na oplátku zavážou, že až do příštích sněmovních voleb nevyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Dokument podle Grospiče počítá i se situací, že jedna ze stran dohodu poruší. V takovém případě začne dohodovací řízení. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec vyloučil, že by toleranční dohoda komunistům garantovala místa ve vedení státních podniků.

„Vůbec se tam o nějakém personálním obsazení nehovoří, a už vůbec ne jmenovitě. Neexistuje žádná další dohoda. Ta dohoda má v zásadě jeden a půl stránky včetně podpisů a opravdu hovoří jen o základních parametrech,“ říká Brabec.

Sociální demokracie, která je koaličním partnerem hnutí ANO, dohodu s KSČM uzavírat nebude, dokument chce ale podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického vidět.

„Předpokládáme, že text dohody dostaneme k projednání, ale nedomnívám se, že by ČSSD tento text schvalovala. Samozřejmě jedině za předpokladu, že by tam bylo něco, co by nebylo v souladu s koaliční smlouvou, tak bychom museli upozornit na takové ustanovení,“ říká Netolický.

Dohodu podle Brabce hnutí ANO a KSČM podepíšou začátkem příštího týdne, ještě před hlasováním o důvěře vládě 11. července.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme