Filip po schůzce v Lánech: Komunisté jsou ochotni jednat o spolupráci kromě ANO i s SPD

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip je připravený jednat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) o nové vládě. Řekl to po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. V úterý prezident doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi z hnutí ANO, aby o nové vládě jednal právě s komunisty a také s SPD.

Lány (Aktualizováno: 18:02 11. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení KSČM na tiskové konferenci | Foto: Martin Neliba | Zdroj: ČTK

Filip s prezidentem jednal zhruba hodinu a půl. Při odchodu řekl, že je připravený jednad s Babišem o podpoře vlády. Přímo do koalice ale komunisté vstupovat nechtějí.

'Zaslouží si šanci.' Názory na případnou spolupráci s KSČM a SPD rozdělují ministry Babišovy vlády

Číst článek

Předseda KSČM řekl, že je Zeman informoval o úterní schůzce s Babišem a potvrdil, že nezměnil plán a chce jmenovat Babiše premiérem i podruhé. Zástupci KSČM naopak prezidentovi potvrdili, že jsou připraveni na jednání ve formátu, který Babišovi navrhl. „Slíbili jsme, že přijdeme na jednání. Jaký bude výsledek, je samozřejmě otázka toho, jak to dopadne,“ řekl Filip. Dodal, že pro komunisty je důležité, aby programový kompromis dohodnutý s ČSSD byl dodržen.

Komunisté měli podporovat menšinovou vládu hnutí ANO, kterou Babiš domlouval se sociální demokracií. Jednání ale na konci minulého týdne zkrachovala.

Hnutí ANO je v postoji k možné vládě s komunisty a SPD rozpolcené. Vyplývá to z ankety, v níž Radiožurál a server iROZHLAS.cz oslovil všechny poslance nejsilnějšího parlamentního hráče. Několik poslanců hnutí ANO spolupráci se zmíněnými stranami podporuje, většina je ale k této možnosti rezervovaná. Jakoukoli spolupráci s komunisty a SPD odmítá třeba ministr dopravy Dan Ťok.

Babiš chce další postup probrat s nejvyššími orgány hnutí, tedy s výborem a předsednictvem ANO. Část poslanců ANO se vyslovila proti spolupráci s SPD. Opozice je přesvědčena, že koalice ANO, KSČM a SPD již ve sněmovně fakticky funguje při důležitých hlasováních.

Linda Nguyenová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme