Sněmovna podpořila komunistický návrh na zrušení zákazu dodávek do íránského Búšehru. Izrael je znepokojen

Sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení i přes kritiku pravice podpořila návrh poslanců KSČM na zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a který podporovaly i další strany. Pravice komunistickou předlohu kritizovala a poukazovala hlavně na bezpečnostní aspekty. Předlohou se nyní má zabývat šest sněmovních výborů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci během jednání o důvěře vládě Andreje Babiše

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Vláda jako celek měla k aktuálnímu návrhu neutrální stanovisko, negativní stanovisko mělo ministerstvo obrany. Zrušení zákazu naopak podporuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, loni se za zrušení zákazu vyslovila i Hospodářská komora ČR. S návrhem zrušit zákon z roku 2000 přišla KSČM již v roce 2009 a předložila ho i v minulém volebním období. Se stejným návrhem přišla i bývalá koaliční vláda, sněmovna ho ale neschválila.

Odstoupí Donald Trump od mezinárodní jaderné dohody s Íránem? Hrozí, že nepodepíše

Číst článek

Pro zamítnutí ve čtvrtek hlasovali hlavně poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, připojilo se k nim i pět poslanců ANO a čtyři poslanci Pirátů.

Předseda skupiny přátel ČR - Izrael poslanec ANO Miloslav Janulík řekl, že o návrhu hovořil tento týden s izraelským velvyslancem v Praze Danielem Meronem. Meronovo stanovisko podle něj bylo velmi negativní a Izrael má ke zrušení zákazu zásadní výhrady.

Pravice kritizovala mimo jiné neutrální stanovisko, které k návrhu KSČM zaujala vláda. „Neutrální stanovisko je alibismus,“ řekl Stanjura. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) říká vláda tímto stanoviskem, že je jí to jedno.

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.

Zbytečná regulace poškozující ČR

Komunisté argumentují mimo jiné tím, že zákon brání normalizaci obchodních i ekonomických vztahů s Íránem a poškozuje český export.

„Ten zákon je zcela zbytečnou pro ČR poškozující regulací, která nemá místo v českém zákonodárství,“ řekl již dříve předseda KSČM Vojtěch Filip. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že české firmy přišly o zakázky a elektrárnu dostavěly jiné firmy.

V dubnu 2015 dosáhly světové mocnosti ujednání s Íránem, na jehož základě poté uzavřely dohodu o jeho jaderném programu. Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která o rok později ve zprávě uvedla, že Írán své závazky dodržuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme