KSČM chce omezit pravomoci Ústavu pro studium totalitních režimů

Komunistická strana chce omezit pravomoci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Připravila proto poslanecký návrh novely zákona, který má dnes na stole vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná | Foto: Marián Vojtek

Podle KSČM by měl Archiv bezpečnostních složek přejít pod Národní archiv, takže by pracovníci ÚSTR z něho nemohli zveřejňovat data a měli by do něho omezený přístup jako běžní badatelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně KSČM Kateřina Konečná a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček byli hosty poledních Ozvěn dne Radiožurnálu

Jak ve vysílání Radiožurnálu řekla poslankyně KSČM Kateřina Konečná, která ve sněmovně návrh předkládá, komunisté vidí problém v tom, že dnes může ústav zveřejňovat prakticky cokoli.

"On dokonce sám tvrdí, že to zveřejňuje bez toho, aby to analyzoval, a poté závěry z toho mohou být nejenom velkým problémem pro bezpečnost státu, ale mohou být velmi kontroverzní, protože ústav se vůbec nesnaží o badatelskou činnost. On prostě jenom dává na internet věci, které odněkud posbírá," podotkla Konečná.

KSČM kritizovala hlavně seznam agentů komunistické rozvědky, který ústav zveřejnil na internetu v listopadu u příležitosti 20. výročí pádu komunismu. To prý mohlo poškodit agenty, kteří v tajných službách působili i po roce 1989, a jejich blízké.

"To byli lidé, jejichž zveřejněním mohlo dojít k absolutně bezprecedentnímu kroku, který se neměl stát. A nikdo tomu nemohl zabránit, protože ústav dneska manipuluje s daty zcela sám od sebe a říká si sám, jak by si to představoval," doplnila Konečná.

Návrh je politicky motivovaný, tvrdí šéf ústavu

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček jakoukoli změnu zákona odmítá. Snahu komunistů považuje za účelovou.

"Zveřejněním příslušníků centrály Státní bezpečnosti jsme zasáhli jejich bývalé kolegy, respektive soudruhy. To byli příslušníci ozbrojené pěsti komunistické strany a je vidět, že tam jsou stále ještě vzájemné vztahy a že paní poslankyně si to vzala jako záminku pro vtahování ústavu do politických hrátek," uvedl Žáček.

Nesouhlasí i s tvrzením že ústav nepostupuje vědecky. "Máme v zákoně něco, co Akademie věd nemá. Máme i zveřejňovat, a takto naplňujeme požadavek paragrafu, kde je zveřejňování, ale samozřejmě to děláme v kombinaci se standardní badatelskou činností. A jako médium pro odborné výstupy i pro širokou veřejnost používáme pochopitelně web. Není na tom nic divného," zdůraznil Žáček.

Návrh novely musí v každém případě projít hlasováním v Poslanecké sněmovně. Komunističtí poslanci ho ovšem připravili tak, aby mohl být schválen už v prvním čtení.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme