KSČM chce uzákonit zastoupení stran ve vedení sněmovny

Poměrné zastoupení stran v orgánech Poslanecké sněmovny chce KSČM uzákonit. Komunisté také usilují o zastoupení ve vedení společností vlastněných státem. Komunistický poslanecký klub si na středeční ustavující schůzi zvolil své vedení. V jeho čele opět stojí Vojtěch Filip. Místopředsedy jsou Zuzka Rujbrová a Miroslav Grebeníček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček | Foto: Petra Mášová

Tito tři jsou i komunističtí kandidáti, pokud jejich strana dostane nabídku obsadit křeslo místopředsedy sněmovny. KSČM chce také s titulu svého volebního úspěchu vést některé poslanecké výbory.

Kvůli obsazení jednotlivých funkcí navrhne KSČM podle Miroslava Grebeníčka změnu jednacího řádu sněmovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Grebeníček: KSČM chce změnu jednacího řádu PS

"Směrem k poslaneckému klubu jsme už ustanovili legislativní iniciativy. Jeden z těch kroků by se přímo mohl dotýkat poměrného zastoupení. To znamená, aby se to stalo zákonnou normou a tyto někdy nadbytečné diskuse odpadly. Prostě je to ze zákona a bude to tak fungovat," zdůraznil Grebeníček.

Komunisté chtějí také do vedení společností vlastněných státem. Podle šéfa jejich poslaneckého klubu Vojtěcha Filipa se o to KSČM už dlouho snaží v případě České konsolidační agentury. "To je zásadní věc, my dlouhodobě usilujeme o obsazení toho jednoho volného místa v konsolidační agentuře. Samozřejmě máme na výběr několik variant pro tento post: jsme ochotni navrhnout jak ekonoma, tak právníka podle toho, jaká bude potřeba pro konkrétní práci v dozorčí radě."

Na ustavujícím jednání klubu se sešli už také lidovečtí poslanci. Klub povede zatím dál Jan Kasal. O novém vedení se ale rozhodne až po té, co parlament vysloví důvěru nové vládě. Namísto 20 bude mít teď jejich klub o jednoho člena navíc. Řada z nich v parlamentu zasedne díky preferenčním hlasům voličů, kteří jim často dávali přednost před unionisty.

Z řad křesťanských demokratů by podle tisku měl vzejít budoucí předseda sněmovny - konkrétně to má být právě Kasal. O šéfce unionistů Haně Marvanové se hovoří jako o budoucí místopředsedkyni sněmovny.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme