KSČM zvolila ‚jasnou většinou‘ Kateřinu Konečnou do čela kandidátky pro volby do Evropského parlamentu

Kandidátku KSČM do voleb do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Do čela kandidátní listiny ji v sobotu zvolilo širší vedení KSČM, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. V hlasování porazila se ziskem 59 hlasů dalšího europoslance Jaromíra Kohlíčka, který jich obdržel 19. Konečná je místopředsedkyní komunistů pro evropské záležitosti a zhruba čtvrt roku již volby chystá.

Praha (Aktualizováno: 17:44 15. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM

Kateřina Konečná | Foto: Genevieve ENGEL/EP-040778A | Zdroj: Evropský parlament

Již dopoledne špičky komunistů v pražském sídle strany schválily program, se kterým půjde strana do voleb. „Jsme šťastni, že Kateřina Konečná, která obstála ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu, může vést znovu listinu, protože to bude znamenat kontinuitu naší práce,“ uvedl Filip.

Ano, ne, nevím. Kdo z europoslanců chce na jaře znovu kandidovat do Evropského parlamentu?

Číst článek

Apelovat chce KSČM ve svém volebním programu především na změny v základních unijních smlouvách, které by přesunuly víc pravomocí členským státům. Iniciativy evropských občanů či zákonodárců jednotlivých zemí by měly mít větší vliv na to, na jaké legislativě se bude a nebude na evropské úrovni pracovat.

„Chceme, aby občané měli daleko silnější pravomoc se bránit pomocí různých iniciativ, na které (Evropská) komise bude muset dát jasný zřetel,“ řekla novinářům v přestávce jednání Konečná.

Integrace levice

Na kandidátce komunistů by měli být i členové dalších stran či nestraníci, takže ponese název „KSČM - česká levice společně!“. „Rozpočet vychází na 7,5 milionu s DPH, tak nějak to budeme koncipovat. I s tímto malým rozpočtem se budeme snažit udělat co nejvíc parády,“ uvedla Konečná.

Účast menších levicových stran podle Konečné je vyjádřením toho, že KSČM má zájem o integraci na levici. „Je to náš cíl nejen v evropské politice, ale bude to náš cíl i v rámci ČR,“ dodala.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme