Širší vedení KSČM doporučilo hlasovat pro prodloužení stavu nouze. Filipa výsledek překvapil

Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Vláda by tak mohla s prodloužením stavu nouze za 28. březen ve sněmovně uspět. Šéf KSČM Vojtěch Filip označil výsledek za překvapující. Oslabí se podle něj tlak na vládu. S konečnou platností rozhodnou komunisté v pátek na zasedání sněmovního klubu. Pokud bude volné hlasování, mohlo by výsledek ovlivnit i to, kteří poslanci KSČM budou v polovičním obsazení.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:56 25. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V podstatě se tím zmírní tlak na vládu, aby dělala opatření, která jsou smysluplná a lidé je budou akceptovat,“ řekl novinářům Filip k výsledku hlasování. Podle něj by se pandemie měla řídit na úrovni jednotlivých regionů, což by bylo efektivnější než centrální plošná opatření.

Ústavní soud nezrušil nouzový stav z února. Obcházet sněmovnu s pomocí hejtmanů ale podle něj nelze

Číst článek

Stejně jako například místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová se k žádosti vlády vyslovoval v uplynulém týdnu odmítavě.

Ve čtvrtek Filip řekl, že v doporučení jsou podmínky, za kterých mají poslanci s prodloužením souhlasit. Týkají se návratu dětí do škol, některé stranické organizace doporučují změnit omezení volného pohybu mezi okresy na kraje.

Filip očekává, že zákonodárci budou doporučení respektovat a že poslanecký klub bude jednotný.

O kolik prodloužit?

Členové širšího vedení strany se v hlasování vyjadřovali k prodloužení nouzového stavu obecně. „Podle stavu, který nastane ve sněmovně, klub bude navrhovat, jak dál,“ odpověděl místopředseda KSČM Petr Šimůnek na dotaz, zda se komunisté přikloní ke 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě.

Podle Šimůnka by mohlo jít o kompromis, kdyby dělicí čárou pro počátek rozvolňování byly Velikonoce. Například liberecká organizace navrhuje prodloužení o 14 dní, doplnil Filip.

Vláda nemá podporu opozice k prodloužení nouzového stavu. Babiš chce opatření do Velikonoc

Číst článek

Výkonný výbor ústředního výboru KSČM tvoří 14 zástupců krajů, předseda strany, místopředsedové a předsedové sněmovní frakce a delegace poslanců v Evropském parlamentu.

Zda budou poslanci doporučení respektovat, ukáže podle poslance Jiřího Dolejše páteční jednání.

„Jednak je tu kladné doporučení výkonného výboru, a pak silně negativní postoj některých kolegů. Takže uvidíme, já osobně jsem na střídačce,“ sdělil Dolejš. Připomenul tak, že hlasovat bude pouze polovina klubu.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič uvedl, že členové výboru se většinově spíš kloní k prodloužení nouzového stavu, ale nikoli v nynější podobě opatření. „Vše ještě posoudí klub,“ uzavřel.

S vyjádřením chce na výsledek pátečního jednání počkat i místopředseda klubu Leo Luzar. Jak bude hlasovat, nesdělil ani Zdeněk Ondráček, který zastupuje KSČM v ústředním krizovém štábu a v minulých týdnech vystupoval proti postupu kabinetu při zvládání epidemie.

Jednání o nouzovém stavu

K žádosti menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna se sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá.

Předsedové opozičních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednali ve středu, následně vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Ve čtvrtek část opozice po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) naznačila možný obrat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme