KSČM vládu při čtvrtečním hlasování o nedůvěře nepodpoří. Jakou formou, zatím strana nerozhodla

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče nepřichází v úvahu, že komunisté vládu při hlasování o vyslovení nedůvěry ve čtvrtek podpoří. Baví se, jakou formou vyjádřit nedůvěru. Řekl to novinářům po úterním jednání klubu. Ve středu se k věci vyjádří výkonný výbor KSČM, který dá poslancům doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na klubu, který se sejde ráno před hlasováním.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V KSČM podle předsedy strany Vojtěcha Filipa přibývá hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Anketu o postoji k vládě, kterou komunisté oslovili základní organizace a která byla uzavřena v pondělí večer, budou podle Grospiče komunisté nyní vyhodnocovat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pondělí řekl, že přibývá hlasů pro vyslovení nedůvěry. O hlasování jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), Grospič v úterý nevyloučil jejich další schůzku.

Schůze poslanců k hlasování o nedůvěře vládě proběhne ve čtvrtek. Opozice získala potřebné podpisy

Číst článek

Filip v pondělí uvedl, že vedle postoje k hlasování o nedůvěře s Babišem jednal o prioritách při schvalování zákonů v posledních měsících před volbami.

Grospič řekl, že KSČM chce, aby pod stůl nespadly dohody na zavedení nároku na pětitýdenní dovolenou, obecného referenda a zákona o ochraně vod.

Místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová připomněla, že poslanci budou požadovat jednotný postoj celého klubu. Vyloučila také, že by komunisté těmito body podmiňovali souhlas s pokračováním menšinového kabinetu hnutí ANO a sociální demokracie. „V tuto chvíli už nemůžeme čekat sliby, tyto sliby byly dány z dřívějška,“ uvedla s tím, že závazek nepokládají za zrušený.

Svolání schůze

Schůze sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě se uskuteční ve čtvrtek dopoledne, poslanci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a hnutí STAN v úterý odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání.

Aulická uvedla, že klub se sejde ještě před tím a na 8.40 svolal tiskovou konferenci, kde by mělo zaznít konečné stanovisko. Spekuluje se, že by mohli opustit sál nebo se hlasování zdržet. Takový postoj očekává například poslanec sociální demokracie Roman Onderka.

Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme