‚Opatření jsou zbytečná a k ničemu nevedou.‘ KSČM je proti prodloužení nouzového stavu

Širší vedení KSČM nepodporuje další prodloužení nouzového stavu v Česku kvůli covidu-19. Komunisté se shodli, že nutná opatření může kabinet vyhlásit i bez toho, aby nouzový stav nadále trval. Ve stanovisku vedení KSČM uvedlo, že kabinet naprosto ignoroval oprávněné požadavky, kterými strana podmínila svůj souhlas s posledním prodloužením nouzového stavu. Předseda Vojtěch Filip předpokládá, že poslanecký klub strany se bude doporučením řídit.

Praha (Aktualizováno: 14:21 5. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 lidí, ilustrační foto

Nouzový stav aktuálně platí od 5. října zatím do 14. února (ilustrační foto) | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Nouzový stav aktuálně platí od 5. října zatím do 14. února. Žádost o jeho další prodloužení by měla vláda projednat v pondělí a sněmovna posoudit ve čtvrtek odpoledne.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti.

Neprodloužit nouzový stav znamená hazard se zdravím a lidskými životy všech, bez ohledu na sympatie či antipatie k vládě nebo opozici. Jsem připraven jednat o konkrétních opatřeních, ale handlovat hlasy za rušení opatření je nedůstojné.

12:37 – 05. 02. 2021

16 266

Filip po zasedání výboru novinářům řekl, že prostor pro jednání s vládou už nevidí. „Diskuse probíhala od ledna, včera (ve čtvrtek) už mě nikdo z vlády neoslovil, je to jejich problém,“ konstatoval.

Při posledním hlasování podpořili komunisté prodloužení nouzového stavu do 14. února pod podmínkou, že se od února vrátí do škol žáci prvního stupně základních škol a od 29. ledna se otevřou zimní střediska, připomněl výkonný výbor KSČM ve svém dnešním stanovisku.

„Žel, tyto sliby naší podpory nebyly vyslyšeny. Vláda naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak,“ uvedl. Kabinet podle KSČM oprávněné požadavky naprosto ignoroval, například vzdělání podle chování vlády není v ČR prioritou.

Definitivně o podpoře nouzového stavu rozhodne poslanecký klub, od výkonného výboru dostal doporučení hlasovat proti. „Vzhledem k ignorování našich požadavků doporučujeme vládě, aby si podporu hledala u těch politických subjektů, jejichž požadavkům bude ochotna a schopna vyhovět,“ stojí ve stanovisku.

Babiš: Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo kolaps zdravotnictví

Číst článek

Strana se ohradila proti Babišovu výroku o ohrožení zdraví občanů. „Naopak, KSČM šlo vždy právě o občany, i teď tomu není jinak. Vládní představa, že řešením je zavřít lidi mezi čtyři stěny, rozhodně není naší vizí,“ uvedli komunisté.

Filip uvedl, že KSČM v minulosti vyhověla kabinetu mnohokrát. Pokud chce nouzový stav udržovat dál, má si najít někoho jiného a takový subjekt by za to měl přijmout odpovědnost. „Vláda nebyla od října schopná připravit ty věci tak, aby nouzový stav nepotřebovala,“ vyčetl ministrům Filip.

Podle stanoviska výkonného výboru mohou řadu opatření provádět hejtmani podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Vláda musí vyjednat dobrovolné zařazení vojáků do nemocnic nebo sociálních zařízení, nebo předložit novelizaci zákona o ozbrojených silách,“ stojí ve stanovisku.

Filip očekává, že poslanci se budou stanoviskem vedení řídit, podpořila ho totiž výrazná většina členů. „Část okresů se přikláněla k tomu, že bychom měli nouzový stav prodloužit,“ připustil. Je tak podle něj otázkou, zda některý poslanec z těchto regionů se proto nerozhodne při hlasování zdržet.

‚Vláda působí rezignovaně‘

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se ještě před jednáním nechal slyšet, že širšímu vedení doporučí, aby prodloužení nouzového stavu nepodpořilo. Opatření jsou podle zástupce KSČM v Ústředním krizovém štábu zbytečná a k ničemu nevedou.

Podle poslance Jiřího Dolejše lze bez nouzového stavu zařídit i další nasazení vojáků v nemocnicích, kvůli kterému v minulosti KSČM žádost vlády podpořila. Týká se to podle něj i dalších opatření, která kabinet nouzovým stavem zaštiťuje, míní.

Spíše negativně se k očekávané další žádosti vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu staví i opoziční strany. Předseda ODS Petr Fiala sdělil, že občanští demokraté nevidí důvody ke změně svého záporného postoje ve chvíli, kdy vláda působí rezignovaně a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) říká, že opatření nefungují.

Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) chystá podle předsedy STAN Víta Rakušana plán ke zvládnutí pandemie do konce roku. Šéf Pirátů Ivan Bartoš jednání o podpoře nouzového stavu podmiňuje tím, že vláda podpoří klíčové návrhy uskupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme