KSČM kritizuje návštěvu Pompea v Česku. Chtějí znát sliby, které dal Babiš ohledně Dukovan a 5G sítí

Vedení KSČM, která toleruje vládu ANO a ČSSD, kritizuje vystoupení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea při jeho návštěvě v Česku. Podle komunistů se snaží vtáhnout Česko do obchodní války USA proti Rusku a Číně, v zájmu země ale není vystupovat proti nim. KSČM v pátek také vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zveřejnil, zda vůči Pompeovi učinil nějaké sliby ohledně stavby nového jaderného bloku v Dukovanech nebo budování 5G sítí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proběhlo i setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). | Zdroj: Reuters

Pompeo vyzýval, aby se do těchto projektů nezapojovaly ruské a čínské firmy. Podle komunistů měla Pompeova návštěva ukázat Česko jako zemi, která bezvýhradně sdílí názory Spojených států.

Šéf americké diplomacie Pompeo v Senátu varoval před Čínou. Vystrčila pochválil kvůli Tchaj-wanu

Číst článek

„KSČM prohlašuje, že není ani bezpečnostním ani ekonomickým zájmem České republiky zapojit se do obchodní války vyhlášené americkým ministrem proti Čínské lidové republice a Ruské federaci. Naopak, vyhlášení konfrontace těmto dvěma světovým velmocem, stálým členům Rady bezpečnosti OSN, výrazně zhorší bezpečnostní situaci a nestabilitu ve světě a tím i České republiky,“ uvedla strana v tiskové zprávě o jednání svého výkonného výboru.

Vedení komunistů také kritizovalo Pompea za jeho upozornění, že by zapojení Ruska a Číny do dostavby Dukovan oslabilo českou národní bezpečnost.

„Vyzýváme Andreje Babiše, jako hlavního vyjednavače, aby české veřejnosti sdělil a vysvětlil konkrétní výsledky návštěvy amerického ministra. Zda byly dojednány konkrétní komerční projekty, k jakému postupu zavázal Českou republiku v otázce dostavby jaderné elektrárny Dukovany a mobilních sítí páté generace,“ uvedli.

Vliv Ruska na dostavbu Dukovan by podkopal nezávislost Česka, řekl ministr zahraničí USA Pompeo

Číst článek

KSČM odmítla také projekt Trojmoří, který je polskou iniciativou rozšířené spolupráce zemí ve východní části Evropské unie. Podle komunistů je projekt snahou USA prosazovat své energetické a vojenské zájmy v Evropě a pro regionální spolupráci je dostatečným formátem visegrádská čtyřka, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Kriticky se komunisté postavili rovněž k vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který Pompeovu návštěvu označil za ocenění činnosti horní komory a jejích postojů v zahraniční politice. Podle KSČM to ukazuje na nedostatek Vystrčilovy sebereflexe.

Pompeo v Senátu přednesl projev, poté diskutoval se senátory. Vystoupení amerických ministrů zahraničí či jiných členů vlády v českém Parlamentu nejsou obvyklá. Z vrcholných amerických politiků naposledy v Senátu vystoupil v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme