KSČM si na sjezdu v Liberci zvolí nového předsedu strany

V Liberci začíná dvoudenní sjezd KSČM. Pět set delegátů na něm bude po čtyřech letech volit předsedu strany. Předsednictví obhajuje Vojtěch Filip, soupeři mu budou Stanislav Grospič a Martin Juroška. Členové na sjezdu tak zároveň rozhodnou, jakým směrem se bude strana dál ubírat. Výsledek volby by měl být znám v podvečer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip | Foto: Filip Jandourek

Volba se zřejmě protáhne. Přestože je favoritem volby Filip, mnoho delegátů nevěří v jeho vítězství už v prvním kole. Podporu má stávající šéf ve většině krajských organizací, na sjezdu je i skupina delegátů, kteří se domnívají, že by stranu dále vést neměl.

Jedná se o poměrně malou skupinku radikálních komunistů, která patří k takzvanému leninskému křídlu strany. Podle tiskového materiálu, který nechali kolovat mezi delegáty, prý Filip vede stranu od prohry k prohře, porušuje principy vnitrostranické demokracie a plíživě vytváří režim osobní moci.

S tím souhlasí i šéf mladých komunistů Lukáš Kollarčík: „Mně chybí řada věcí, především provázanost dílčích kroků se strategickými cíly KSČM, což je socialismus.“

Zazněla kritika vlády

Vojtěch Filip je od roku 1990 čtvrtým lídrem komunistické strany. V případě obhájení postu předsedy chce pracovat na posílení autority KSČM ve společnosti.

„Jsem přesvědčen, že před KSČM stojí v tuto chvíli velmi vážný úkol, a to je dobudovat odborné zázemí strany, zpřesnit politický program do programu volebního, tak aby byl použitelný nejen na krajské a senátní volby v letošním roce, ale aby mohl být i východiskem pro případné zvýšení autority KSČM ve společnosti po parlamentních volbách,“ řekl Filip.

Na sjezdu pak uvedl, na co by se podle něj měla strana dále zaměřit: „Je potřeba zajistit ústavní právo na bezplatnou zdravotní péči, bezplatné studium na vysokých školách bez školného či zápisného, zajištění systému sociálních stipendií a podporu pro potřebné, přijmout spravedlivou, solidární a účelovou daňovou politiku s progresivní daní z příjmu fyzických i právnických osob.“

„Důvěra nejen ve vládu, ale obecně v ústavní instituce a politiky klesla na nebývale nízkou úroveň a je mnoho těch, kteří volají nejen po přímé demokracii, kterou podporujeme, ale i po zrušení politických stran a vyvolání anarchie,“ kritizoval před kandidáty sjezdu současnou vládní politiku.

Důsledně levicová, nebo přitažlivá pro mladé?

Filipův protikandidát, pedagog Vysoké školy báňské a komunální politik Martin Juroška chce stranu víc otevřít vlivu regionů a potenciálním voličům víc vysvětlovat jednotlivé kroky strany. Chce také, aby byla strana atraktivnější pro mladé lidi.

„Já se domnívám, že v současné době není KSČM ve společnosti příliš vidět. Návrhy, se kterými přicházejí naši poslanci, nejsou s veřejností dostatečně komunikovány. Měli bychom v průběhu roku udělat minimálně čtyři kampaně, které by vysvětlovaly naše návrhy,“ představil své záměry Juroška.

O post předsedy se uchází také poslanec a místopředseda strany Stanislav Grospič, který se Filipovi neúspěšně postavil již před čtyřmi lety. Podle Grospiče by KSČM měla být důslednou levicovou stranou.

VIII. Sjezd KSČM v Liberci | Foto: Filip Jandourek

„Z tohoto pohledu vidím jako prioritní, aby uměla Komunistická strana Čech a Moravy nejenom kritizovat, ale i vydávat stanoviska, která budou směřovat k určitému cíli, aby dokázala reagovat na sociální situaci a byla důsledná v obhajobě většiny občanů v České republice,“ vysvětlil Grospič.

„Snažil bych se, aby se k tomu vedení neuchylovala, k takovému pragmatickému pohledu pouze na současný stav, kritiku vlády nebo kritiku nějakých momentálních výstupů, které jsou ve společnosti aktuální, ale aby souběžně nabízela svůj dlouhodobý programový cíl, ale také dlouhodobá řešení pro společnost, která mohou společnost vyvést z dnešní hospodářské krize,“ upřesnil.

KSČM chce nalákat další členy

Předseda zvolený na další čtyři roky se pravděpodobně bude především snažit přilákat KSČM další členy. Ti totiž neustále ubývají. I když mají komunisté nejsilnější členskou základnu, průměrný věk členů je přes sedmdesát let.

Delegáti sjezdu budou kromě volby předsedy také schvalovat dokument Socialismus v 21. století a hlasovat o úpravě stranických stanov. Změna stanov má podle Vojtěcha Filipa usnadnit komunistům v krajích a obcích komunikaci se státní správou.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme