Sjezd KSČM v Nymburku: v prvním kole předseda zvolen nebyl, do druhého postoupil Filip a Skála 

V Nymburku v sobotu ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení. Už během vítání delegátů v kuloárech zaznělo, že vyzyvatelů současného předsedy Vojtěcha Filipa bude méně, než udávají oficiální nominace. V 1. kole nikdo zvolen nebyl, do druhého pak postoupil Filip s Josefem Skálou. Na sjezdu také vystoupil se svým projevem prezident Miloš Zeman.

Nymburk (Aktualizováno: 14:26 21. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip, který vede KSČM 12 let, oslovil delegáty s projevem nazvaným Kam dál. Hájil vyjednávání o toleranci vlády vítěze voleb ANO. Pasivita KSČM by podle něj vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi.

To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Vytvořil monopol moci, řekl Zeman na sjezdu KSČM

Číst článek

„Chceme s hnutím ANO a ČSSD podepsat smlouvu o toleranci vlády. Chceme předkládat vlastní návrhy zákonů a mít možnost hlasovat o nedůvěře vládě, pokud nebude plnit programové prohlášení,“ citoval Filipa Radiožurnál.

Filip řekl, že chce zvýšit počet řadových místopředsedů z dosavadních dvou na čtyři. Podle něj je třeba spojit odborné zázemí s vedením a zaměřit se na Evropu.

„Považuji to za krok správným směrem," uvedl Filip k rozhovorům o podpoře kabinetu hnutí ANO, které opět vyjednává o koalici se sociálními demokraty.

KSČM má podle Filipa poprvé od pádu socialismu šanci prosadit části svého programu. „Ten nelze zradit, proto nevstupujeme do vlády," dodal Filip.

Komunisté chtějí znát dohodu mezi ANO a ČSSD do sobotního sjezdu. Vadí jim někteří ministři

Číst článek

Filip mluvil také například o zahraničněpolitické situaci, ale i o prohře KSČM v říjnových sněmovních volbách. „Strana nesmí upadnout do chaosu," zdůraznil. Je nutné podle něho aktualizovat dlouhodobý program, aby o něm bylo možné hlasovat na sjezdu za dva roky. Cílem KSČM zůstává socialismus zbavený minulých chyb, prohlásil.

Volba předsedy

Hned při zahájení sjezdu poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Grospič řekli, že se vzdají kandidatury. „Otázka stojí tak, zda staré vedení obhájí mandát, či nikoli. Nebráním se ucházet o funkci místopředsedy. Sjezd je o otázce důvěry k současnému předsedovi strany," řekl Grospič.

Poslanec Leo Luzar zase potvrdil svůj dřívější záměr podpořit ve volbě europoslankyni Kateřinu Konečnou. „Je to mladá tvář KSČM se zkušenostmi z Evropy," vysvětlil, proč svou nominaci vzdá v její prospěch.

Podle místopředsedy Jiřího Dolejše předseda Filip, který neodchází, měl v KSČM vždy silnou pozici. „Ovšem Konečná i Josef Skála nasbírali určitou podporu. Ve druhém kole budeme chytřejší. Favorité jsou Filip, Konečná a Skála," uvedl.

Celkem získalo nominaci na post předsedy před sobotním sjezdem deset uchazečů, vyzyvatelů Filipa by tak mělo být zřejmě šest.

V 1. kole volby předseda podle České televize zvolen nebyl. Do 2. kola postoupili favorité Vojtěch Filip a Josef Skála.

Vedle mimořádných voleb bude sjezd řešit i postoj ke vznikající vládě ANO, kterou vyjednavači KSČM slíbili tiše podpořit. Zatím nemá KSČM připravené na toto téma usnesení, podle Dolejše bude záviset na vývoji sjezdu.

Očekávání vzbuzuje také dopolední projev prezidenta Miloše Zemana. Jeho kritici připomínají, že to bude poprvé po sametové revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany, která navazuje na někdejší KSČ a jejíž někteří členové zpochybňují utlačovatelskou roli komunistů v druhé polovině minulého století.

'Připojení různě padá, někdy je to až frustrující.' Na sněmovní wi-fi si stěžuje část poslanců

Číst článek

Za zavřenými dveřmi

Jednání bude pro novináře po odchodu prezidenta uzavřené. Pro otevřený sjezd hlasoval jen jeden delegát.

Sjezd KSČM se po úvodních projevech předsedy Vojtěcha Filipa a prezidenta Miloše Zemana bude konat za zavřenými dveřmi. Delegáti o tom rozhodli v úvodu jednání. Zemanovo vystoupení se čeká od 10:30.

Dvě krajské organizace KSČM, a to pražská a plzeňská, následně neprosadily, aby sjezd byl v sobotu večer přerušen a pokračoval v listopadu, jak dříve avizoval Filipův vyzyvatel a oponent, nynější místopředseda Josef Skála. Hlasování napovídá, že Filip by mohl funkci předsedy obhájit.

Na sjezdu se zaregistrovalo všech 313 delegátů. Pro přerušení hlasovalo 135 z nich.

Protesty

Před budovou, kde probíhá sjezd, protestovaly lidé proti komunistům i prezidentovi Miloši Zemanovi. Skandování „Miloše do koše", „Česko není Rusko" nebo „Že vám není stydno" a hlasitě bubnovali. Někteří lidé mávali českými nebo vlajkami Evropské unie a drželi transparenty s hesly jako „Putinův poskok" nebo „Chraňte Česko před ruským švábem". Některé poutače byly namířeny i proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

Sněmovna podpořila komunistický návrh na zrušení zákazu dodávek do íránského Búšehru. Izrael je znepokojen

Číst článek

Pořadatelé před Obecní dům, kde se komunistický sjezd koná, postavili traktor s valníkem, který poslouží jako improvizované pódium. Před něj demonstranti postavili poutač hlásící, že komunisté jsou podle nich přes třešně a šeříky vrazi. Na akci dohlíželi policisté. Kolem 10.00 bylo na místě podle jejich odhadu zhruba 200 lidí.

„Komunisté v době, kdy byli u moci, vystupovali na valnících od traktoru. Tak jsme se rozhodli využít příležitosti, že máme známé, kteří pracují na poli, a půjčili jsme si od nich valník," řekla jedna z organizátorek protestní akce Petra Melingerová.

Demonstrantům vadí hlavně to, že to bude poprvé po listopadové revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany navazující na někdejší totalitní KSČ. Chtějí vyjádřit odpor proti údajnému srůstání vládnoucí moci s komunisty. „Přihlásilo se spousta lidí, očekáváme, že jich přijede tak 600," uvedla Melingerová, která pochází z Nymburku.

„Nymburku se za komunistů říkalo Jakešova Lhota a my chceme říct, že nejsme Jakešova Lhota a že se vymezujeme proti tomu, jak komunisté v poslední době vyvracejí historická fakta," dodala.

Několik účastníků protestu proti rostoucímu vlivu komunistů se pokusilo asi hodinu po poledni proniknout do Obecního domu v Nymburku. Policisté jim v tom zabránili, vytlačili je ze schodiště. Na místě jsou i členové antikonfliktního týmu. Protest pokračuje na prostranství před Obecním domem, kde se sešlo několik stovek odpůrců komunistů. Vadí jim také účast prezidenta Miloše Zemana.

Někteří se dostávali do slovní konfrontace s delegáty, kteří si přišli na schodiště zakouřit. Po poledni pak zhruba 500 účastníků happeningu vyrazilo od nymburského nádraží k dějišti sjezdu s transparenty, vlajkami Evropské unie a Tibetu, červenými trenýrkami či mávátky. Někteří účastníci v kostýmech připomínající normalizační éru. Při příchodu k dějišti sjezdu provolávali hesla „Rudé zrůdy" či „Soudruzi, pojďte ven".

Tomáš Jelen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme