Vedení KSČM doporučilo svým poslancům podpořit návrh rozpočtu se schodkem čtyřicet miliard

Komunisté patrně zajistí menšinové vládě ANO a ČSSD většinu hlasů ve sněmovně pro schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok. Vedení strany v pátek doporučilo poslancům návrh v prvním čtení podpořit, informoval na twitteru poslanec KSČM Jiří Dolejš. Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dolejš a Vojtěch Filip z KSČM | Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Předseda strany Vojtěch Filip už na konci září uvedl, že výkonnému výboru doporučí kladný postoj k návrhu rozpočtu.

Podle něj návrh plní podmínky KSČM pro podporu vlády, jako jsou zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů, vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství.

Opoziční strany návrh rozpočtu kritizovaly. Navržený deficit považovaly v době ekonomického růstu za nezodpovědný, kritizovaly také výdaje na státní správu.

Menšinová vláda, která má ve Sněmovně 93 poslanců, proto potřebovala hlasy 15 komunistů, aby svůj první předložený rozpočet mohla v dolní komoře Parlamentu prosadit. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje.

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard. Budou se rušit neobsazená místa i zvyšovat platy

Číst článek

První čtení zákona o státním rozpočtu se uskuteční na říjnové schůzi sněmovny, která začíná příští týden.

Pokud je rozpočet v prvním čtení schválen, není už možné měnit jeho základní parametry. Definitivní podobu rozpočtu by měli poslanci schvalovat před Vánocemi.

Státní rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme